Advertisement

Japonya ile Çin arasında son yıllarda yükselen tansiyon, Başbakan Shinzo Abe'yi bir diğer komşu ülke Rusya'yla on yıllardır devam eden anlaşmazlıkları çözmeye yöneltti. Ancak tam bu çabalar meyve vermeye başlayacakken, Kırım krizi baş gösterdi.

Şimdilerde Abe, ABD'nin Rusya'yı cezalandırmaya yönelik çabalarını destekleyen tarafta yer alıyor. Diğer yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Çin ile bağları güçlendirmeye yöneldi. İki ülke bu hafta, Japonya ile Çin arasındaki anlaşmazlığın merkezinde yer alan, Japon kontrolündeki adalar yakınında ilk ortak sondaj inşaatına başlayacak. Diğer ülke gemilerinin ve uçaklarının inşaat alanına girmemesi uyarısıyla, yeni tomurcuklanan Rusya-Çin ilişkilerinin şimdiden Abe için yeni zorlukların habercisi olduğu görülüyor.

Japonya Başbakanı, son on yılda Rusya'yı ziyaret eden ilk Japon lider olmuş, Putin ile beş kez biraraya gelmişti. Abe ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama'nın katılmadığı, Soçi Olimpik Oyunları'nın açılışına da katılmıştı.Ancak Soğuk Savaş dönemi bölgesel farklılıklarını çözerek Rus enerji arzını Japonya'ya genişletmeye yöönelik bu girişimler,  Abe'nin Kırım konusunda Rusya'ya uygulanan yaptırımları destekleyen G7 ülkelerine katılmasıyla çıkmaza girdi.

Washington'daki Dış İlişkiler Konseyi'nden Sheila Smith, "Abe, Japonya'yı izole konumundan çıkarmaya yönelik bir fırsata sahipti. Ancak stratejik olarak hem Çin hem de Rusya ile anlaşmaya çalışmak bir felaketti. Bu nedenle bunlardan yalnızca birini seçmek çok daha mantıklı" yorumunda bulundu.