Advertisement

Rus milyarder Roman Abramoviç'in yatırım şirketi Millhouse LLC ve Rusya'nın en büyük ilaç üreticisi OAO Pharmstandard, biyoteknoloji şirketi Biocad'ı satın almayı planlıyor.

Şirketlerin yaptığı ortak bildirime göre, Millhouse'a bağlı bir kuruluş Biocad'in yüzde 50'sini, Pharmstandard ise yüzde 20'sini satın alacak. Biocad CEO'su Dmitry Morozov, görevine devam edecek ve 2001'de kurulan St. Petersburg merkezli şirketi yönetmeyi sürdürecek. Anlaşmanın mali boyutları ise açıklanmadı.

Anlaşma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'a yönelik girişimi ile tetiklenen ülke piyasalarındaki satışların sonrasında, yatırımcıların Rus varlıklarına hâlâ ilgi duyup duymadığına yönelik incelemeler arasında gerçekleşti. Konuyla ilgili bir kişi geçtiğimiz yılın Haziran ayında şirketin 1 milyar dolar kadar değeri olduğunu söylerken, o dönemde ABD'li Pfizer ve Amgen Inc. şirketi almak için ilgi göstermiş fakat geri çekilmişti.

Pharmastandard Londra'da yüzde 7 kadar yükselerek 25 Mart'tan bu yana en yüksek seviye 9,285 peniye ulaştı. CEO Igor Krylov'un açıklamalarına göre, şirket bu satın almayı "stratejik" bir yatırım olarak görüyor.

Moskova merkezli şirket, anlaşmayı kendi kaynaklarından finanse edeceğini de açıkladı. Millhouse ve Pharmstandard daha önce de ICN Pharmaceutical Inc. ve ZAO Masterlek satın almaları ile, Pharmstandard'ın ilk halka arzında ortak çalışma yürütmüşlerdi.