Advertisement

Euro Bölgesi hizmet endüstrisi, büyümedeki artışın imalattaki yavaşlamayı dengelemesiyle, bu ay ekonomide momentumun korunmasına yardımcı oldu.

Markit Economics verilerine göre, bileşik satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Mayıs ayı ilk okuması olan 54'ün çok az altında kalarak, ekonomistlerin tahmin medyanıyla paralel şekilde 53.9 seviyesinde gerçekleşti. Fabrika endeksi tahminlerin üzerinde düşerken, hizmet endeksi 35 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Markit, ekonomik büyümenin bu çeyrekte yüzde 0.5 ile 2011 başından bu yana en yüksek hıza kavuşacağını öngörüyor.

Yukarı yönlü hareketin temel lokomotifi, Euro Bölgesi'nde toparlanmaya öncülük eden, bölgenin en büyük ekonomisi Almanya oldu. Düşük enflasyon, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'yi Haziran ayında ekonomiyi canlandırıcı yeni adımlar atılabileceği sinyali vermeye iterken, Fransa gibi bazı ülkeler mücadeleye devam ediyor.

Markit'nin bileşik raporuna göre Mayıs ayında şirketler tarafından uygulanan fiyatlar da düşüş gösterdi. Euro Bölgesi enflasyonu Nisan ayında AMB'nin beklentileri altında kalarak yüzde 0.7 olarak gerçekleşmişti.

Markit şef ekonomistlerinden Chris Williamson, "Euro Bölgesi büyüme oranında Mayıs ayında hafif bir yavaşlama görüldü ancak bu, son üç yılın en iyi büyüme rakamlarının keyfini süren bölgenin görünümünü değiştirmiyor. Diğer yandan, deflasyon baskısı hala en önemli konu olmayı sürdürüyor" yorumunda bulundu.