Advertisement

Google'ın Çin'e seyahat eden çalışanlarına, ülkenin "kısıtlanmış bir ülke" olduğu hatırlatmasını yaparak, bu ülkede bulundukları sürece bazı iç sistemlere erişimlerinin sınırlanacağını belirten bir e-posta gönderdiği ortaya çıktı.

Japonya'da güneş pili bataryaları Kyocera Corp., Tianjin'de bulunan güneş paneli montaj tesisindeki siber güvenlik önlemlerini yeniden gözden geçiriyor. Avrupa'nın ikinci en büyük çip üreticisi Infineon Technologies AG, pek çoğu amatör olsa da her gün Çin'den gelen binlerce siber saldırıyı bertaraf ediyor.

Tüm bunlar perde arkasında çok uluslu şirketleri fikri mülkiyet haklarını ve Çin'deki gizli iş planlarını koruma mücadelesiyle karşı karşıya bırakırken, ABD'nin Şanghay merkezli askeri bir birim tarafından şirket casusluğu yürütüldüğüne yönelik iddiaları, konuya çok daha ciddi bir boyut kazandırdı. ABD Adalet Bakanlığı, askeri hackerların Westinghouse Electric Co.'ya ait ana reaktör parçası tasarımlarını çaldığını iddia ediyor.

Bu alanda artan riskler, şirketleri dünyanın en büyük ekonomisine sahip iki şirket arasında çapraz ateşte bırakıyor. Bilgisayar korsanlığı iddialarını reddeden Çin'in, ABD hükümetinin suçlamaları sebebiyle Çin'de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerine misilleme yapabileceği söyleniyor.