Advertisement

Bankalardan, Japon Yeni ve İsviçre Frangı ile konut kredisi alıp kurlardaki değişimden dolayı ödeme güçlüğüne düşen bir grup vatandaş, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Gayrettepe'deki ofisi önünde eylem yaptı.

Burada basın açıklaması yapan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, çok ciddi aile dramları yaşayan Dövizzedeler olduğunu, bu insanların bir şekilde sorunlarının çözülmesi gerektiğini düşündüklerini dile getirerek, Dilekçe Komisyonu'nun mağdurların durumunu ciddiye alıp ilgili taraflarla toplantı düzenlediğini belirtti. Bu toplantının sonuncusu 3 Şubat'ta Hazine Müsteşarlığı ek binasında yapıldığını hatırlatan Yılmaz, mağdurların taleplerinin Başbakanlık Müsteşarlığı'nın bilgisinde olduğunu kaydetti.

Yılmaz, aldıkları dövize endeksli krediler nedeniyle mağdur olan vatandaşların talebinin, sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması olduğunu dile getirerek, bu vatandaşların borçlarının ödeye ödeye bitmediğini, adeta kartopu gibi büyüdüğünü ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın dahi döviz kuru konusunda öngörüsünde yanıldığını samimiyetle ifade ettiğini anımsatan Yılmaz, insanların geleceğe yönelik isabetli öngörüde bulunamamakla suçlanması ve sorunlarına seyirci kalınmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Yılmaz, Macaristan'da da benzer durumun yaşandığını dile getirerek, "Macaristan Hükümeti bu insanların bir kısım borçlarını üstüne alarak ödedi ve bu sorunu çözebildi. O halde bizim Devletimiz, Hükümetimiz de bunu çözebilecek kudrettedir. Yeter ki bu insanların haklı çığlığını duysun. Sayın Başbakanımız 'Dicle kenarında kurdun kaptığı kuzudan sorumluyuz' diyor ise böylesine mağdur olan insanların sorununun çözümünden de sorumlu olduğunun altını çizmek istiyorum. Bunun çözüleceğine de inanıyorum" diye konuştu.

En son yapılan toplantıda, yasal bir düzenlemeyle bu mağduriyetin sona erdirilmesinde ilke kararı alındığını aktaran Yılmaz, daha sonra Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) yayımladığı bir tavsiye mektubunun bu konunun çözülmesine yönelik olarak bankalara gönderildiğini söyledi.

Yılmaz, bu mektubun da soruna çözüm olmadığını vurgulayarak, bazı bankaların mektubu görmezden geldiğini, hatta aynı bankanın farklı şubelerinin dahi bu mektubu farklı farklı yorumlamaya kalktığını savundu.


BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Mayıs 2014 Çarşamba, 20:34 Misafir yaklaşık 5 yılda 1 parası devalue olan bir ülkede sadece yen veya frank değil hiçbir döviz üzerinden borçlanılmaz. eğer bir banka sizi kandırmaya çalıştıysa, diğer bir bankaya gidip onlara da kredi için fikir sorarak kandırılmayı engelleyebilirsiniz. kaç tane kriz geçirdik, her krizde dövizle borçlananların acı durumlarını dinliyoruz.
28 Mayıs 2014 Çarşamba, 17:28 Misafir türk lirası varken niye japon yeni peki yen düşseydi nasıl olacaktı
28 Mayıs 2014 Çarşamba, 16:18 Misafir japon yenine endeksli ev kredisi nedir yahu. bu ava çıkıp avlanmışsınız bddk ya niye ağlıyorsunuz