Advertisement

İngiltere'nin varlıklar bakımından en büyük ikinci bankası Barclays Plc, gelişmekte olan piyasalarda büyüme planları dahilinde, Dubai'deki kurumsal bankacılık biriminde işe alımları artıracağını açıkladı.

Önümüzdeki iki yıl içinde yatırım bankacılığında 7 bin kişinin işine son verecek olan İngiliz banka, bu yıl Körfez'deki kurumsal bankacı sayısını yüzde 10'un üzerinde artırmayı hedefliyor. Bu bilgiyi veren bakanın Birleşik Arap Emirlikleri ve Körfez ülkeleri sorumlusu Rezwan Mirza, konuyla ilgili daha fazla detay vermeyi reddetti.

Mirza, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'ne dahil 6 ülkedeki faaliyetlerin, yatırım bankacılığı biriminde çalışanların dörtte birinin ve bankanın tamamından 19 bin kişinin işine son verileceği yönünde 8 Mayıs'ta açıklanan planlardan etkilenmeyeceğini söyledi. Mirza ayrıca, "Oturduğum yerde Londra'daki genel merkezden bana gelen tek baskı, büyümeye ne kadar çabuk geçebileceğimize yönelik" şeklinde konuştu. CEO Antony Jenkins, maliyetlerin azaltılması, regülatörlerle ilişkilerin yeniden yapılandırılması ve hissedarların primlerin kısılması talebine cevap vermeye odaklanmış durumda.

Barclays, ABD ve Asya'daki yatırım bankacılığı operasyonlarını küçültürken, Afrika gibi gelişmekte olan piyasalarda büyümeyi hedefliyor. Barclays’in Johannesburg merkezli Absa Capital biriminin yöneticisi Stephen van Coller, Afrika'dan dönüşlerin 2016 karlılık hedeflerini aşmasıyla bankanın bu kıtadaki operasyonlarına taze sermaye enjekte ettiğini belirtti.

Barclays, Nisan ayında Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki bireysel bankacılık operasyonlarının, 650 milyon dirhem (177 milyon dolar) karşılığında Abu Dhabi Islamic Bank PJSC'ye satışı konusunda anlaşmaya vardı. Banka, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki kurumsal müşterilerini düşünerek, Dubai ve Abu Dabi'deki şubelerinin varlığını koruyacak.