Advertisement

Bank of America Corp.(BofA), Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) ekonomiyi desteklemeye yönelik parasal genişleme tedbirleri alması halinde, Deutsche Bank AG'nin tahvil alım satım işlemlerinden elde ettiği gelirlerin düşebileceğini açıkladı.

Avrupa'nın en büyük yatırım bankasını bugün en az tercih edilen finansal hisseler listesine ekleyen BofA, AMB'den bu yönde gelecek herhangi bir adımın, Avrupa'da volatilitenin artmasıyla, sabit gelirler, Dövizler ve emtialardan elde edilen gelirleri düşüreceğini belirtti.

Banka bu ay, sabit gelirler anlamında pazar payını yakalamak ve daha sert düzenlemelere ayak uydurabilmek için, hisse satışı yoluyla  8 milyar euro (10.9 milyar dolar) gelir elde edeceğini duyurdu. Dünyanın dört bir yanındaki yatırım bankaları, müşteriler alım satım işlemlerinden uzak durup, davalar ve mevzuata ilişkin incelemeler de sermayeyi kemirirken, gelirlerde muhtemel bir düşüşün nasıl bertaraf edileceği üzerine kafa yoruyor.

Bankanın Eş CEO'su Anshu Jain, dün Bloomberg'e yaptığı açıklamada Deutsche Bank'ın, "gerçekten tektonik yer hareketlerinin meydana geldiği" Avrupa'da kendisini yeniden konumlandıracağını söyledi.

Deutsche Bank hisseleri yerel saatle 12:30'da yüzde 0.4 yükselişle 30.42 eurodan işlem görerek bu yılki kayıplarını yüzde 12'ye indirdi. Bu kayıp, Bloomberg Avrupa Bankaları ve Finansal Hizmetler Endeksi'nde National Bank of Greece'in ardından en büyük düşüşü oluşturuyor.