Advertisement

(20:24'te güncellendi)

Altın vadelileri, ABD'nin kış rehavetinden kurtulacağı söylentisiyle New York'ta 16 haftanın en düşüğüne geriledi.

ABD ekonomisi Ocak-Mart döneminde, son 3 yılın ilk daralmasını kaydetti. Ancak Fed politika yapıcıları Nisan ayı toplantılarında, sert geçen kışın yarattığı zarar sonrasında büyümenin güçlendiğini açıklamıştı. Geçen hafta ABD'de tahminlerden çok daha az kişi işsizlik başvurusunda bulundu.

Külçe altın geçen sene, ekonominin canlanmasıyla Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı beklentisinin etkisiyle yüzde 28 değer kaybetti. Altın Borsa yatırım fonları 2009'dan bu yana görülen en düşük seviyeye yakın ve Mart ayındaki zirveden sonra yatırım uzmanları yükseliş tahminlerini üçüncü kez sonlandırdı.

TD Securities'den Mike Dragosists, "Kış koşulları sebebiyle insanların çoğu büyümeyi düşük hesapladı. Bu çeyrekte ekonominin toparlanmasıyla, altına dönük hassasiyet aşağı yönlü olmaya devam edecektir" yorumunda bulundu.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex'te, 4 Şubat'tan bu yana görülen en düşük seviye olan 1,251.40 dolara dokunduktan sonra, yüzde 0.4 düşerek, yerel saatle 8:53'te ons başına 1,254.10 dolar oldu.

İşlemler 100 günlük ortalamanın yüzde 34 üzerinde seyretti.

Altın fiyatları bu yıl Ukrayna'daki gerginlikten beslenerek yüzde 4.8 toparlandı.

(20:24'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Mayıs 2014 Perşembe, 11:22 Misafir bu fiyat pek inandırıcı değil,manuplasyon devam ediyor.daha da düşecek diye garibanın elinde ne varsa alalım şeklinde bir büyük senaryo var.
29 Mayıs 2014 Perşembe, 10:17 Misafir herşey bahane, dolar düşüyor altın düşüyor dolar yükseliyor altın yine düşüyor.bankalar vatandaşın altın hesapları yoluyla piyasayı istediği gibi kontrol ederek paralarına para katıyorlar. mazlum vatandaşta altın yükselecek diye avunuyor. 2011'de 109tl olan altın gramı bugün yerlerde geziyor.altın artık güvenli değil çürük liman oldu.