Advertisement

Asya hisseleri, bölgesel gösterge endeksinin altı ayın en yükseğine ulaşmasını sağlayan yükselişi genişletiyor.

Singapore Telecommunications Ltd., Singapore Post Ltd.'deki payının bir bölümünü Alibaba Group Holding Ltd.'ye satacağını açıklaması ile yüzde 1.6 tırmandı. Singapore Post yüzde 9.7 değer kazandı. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung Electronics Co., Seul'de yüzde 1.9 yükseldi. Dünyanın 1 numaralı madencilik şirketi BHP Billiton Ltd. ise bakır fiyatlarının gerilemesi ile Sidney'de yüzde 1.3 kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Hong Kong saati ile 14:28'de 142.19 puan oldu. Endeks 20 Kasım'dan bu yana en yüksek kapanış seviyesine ilerliyor ve bu ay yüzde 3.5 artışla Eylül'den bu yana en büyük aylık kazanca hazırlanıyor. Endeks erken saatlerde Japonya'nın Nisan ayı perakende satışılarında beklenenden daha fazla düşüş açıklaması ile yüzde 0.2 geriledi.

Singapur merkezli Julius Bear'ın Asya araştırma şefi Mark Matthews, "Yatırımcılar AMB'nin gelecek hafta büyük adım atacağı beklentileri ile tahvil faizlerinin düşmesi üzerine hisseler konusunda daha iyimser. Asya'da değerlemeler çekici görünüyor, Çin hisseleri inanılmaz derecede düşük. Japonya da oldukça ucuzladı" dedi.