Advertisement

Dünyaca ünlü finans spekülatörü George Soros'a göre, Avrupa Birliği Ukrayna'yı ve dolayısıyla kendini kurtarmak için hızlı ve ikna edici adımlar atmalı. Soros, The Guardian'da yer alan makalesinde, Avrupa Birliği'nin Ukrayna konusunda bir an önce harekete geçerek kendi imajını da kurtarması gerektiğini belirtirken, bunu Rusya ile ilişkileri daha da gerginleştirmeden nasıl yapabileceğine dair görüşlerini paylaştı.

Soros'a göre Avrupa Birliği'nin uygulayabileceği tek başına en etkili önlem, Ukrayna'da iş ya da yatırım yapanlara bedelsiz siyasi risk sigortası sunulması olabilir. Soros makalesinde, bu adımın siyasi gerginliğe rağmen ekonomiyi ayakta tutarken, Ukraynalılara ABD ve AB'nin yanlarında olduğu mesajını da göndereceğine dikkat çekti.

Euro krizi sonrasında Avrupa uluslararası yönetimde gücünü kaybederken, Rusya'nın küresel jeopolitik hedefleri olan, güç kullanmaya niyetli ve tehlikeli bir rakip olarak Avrupa Birliği'nin karşısında çıktığını belirten Soros, Kırım'ın ilhakıyla Putin'in ülkesindeki popülerliğinin arttığını, ayrıca Amerika'nın dünya sahnesindeki ağırlığını azaltmaya yönelik Çin ile iş birliği yapmasının da dünyanın geri kalanında olumlu bir yankı yaptığını belirtti.

George Soros ayrıca, yüksek petrol fiyatlarına rağmen, sermaye kaçışının etkisiyle Rus ekonomisi zayıfladığına, bu nedenle aslında Avrupa Birliği ve ABD ile daha yakın bir iş birliğinin Rusya'nın da yararına olduğuna vurgu yaptı. Soros, "Putin rejiminin kişisel çıkarları Rusya'nın stratejik çıkarlarıyla çatışıyor" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Mayıs 2014 Cumartesi, 14:05 Misafir sorosun manipülatif söylevlerinde biri daha. karnından konuşmaktan öteye geçmez.