Advertisement

Karacabey ilçesinde yer alan ve dünyada eşine ender rastlanan longoz (su basar ormanı), hem su yüzeyindeki nilüferlere hem de bu doğa harikasının dinginliğini mesken tutan sakarca ördek, yeşilbaş, pelikan, saz tavuğu, kara leylek gibi birbirinden farklı canlı türlerine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'deki 4 longozdan biri olan ve Dalyan Gölü'nden beslenen "Karacabey Longozu", ilçe merkezine 25 kilometre uzaklığındaki Bayramdere Mahallesi sınırları içinde bulunuyor.

Göl, kış mevsiminde aldığı yağışlarla su seviyesini giderek yükseltiyor ve bunu taşkınlar sırasında longoza bırakıyor. Yağışlar sonrası oluşan taşkınlarla meydana gelen bataklıkları her yıl mayıs ayından itibaren nilüferler sarıyor.

Longoz, kumlu yolları, büyük sazlıkları, heybetli ağaçları, kuş sesleri, yer yer su birikintileri ve Dalyan Gölü ile ziyaretçilerini karşılıyor. Endemik bitki türleri, ilkbaharda açan nilüferler, yabani memeliler ve nadir kuş türlerini barındıran longoz, ziyaretçilerine huzurlu bir ortam vadediyor.

"Deniz seviyesinin altında oluşan ormanlar" olarak tanımlanan, yağışlar sonucu biriken suyun, yılın büyük bölümünde tabanında kaldığı longozda, yaz mevsiminde yürüyerek gezilen alanlarda kış mevsiminde kayıklarla ilerlenmesi gerekiyor.

Türkiye'den sadece göç ederken geçen yüzlerce alt türe ait kuşların mola yerlerinden Karacabey Longozu ve Dalyan Gölü, kumul topraktan yapısı, zengin bitki türleri ve bu besinlerle yaşamını sürdüren hayvanlar için önemli bir coğrafi alan olarak biliniyor.


- Eski adı "Karacalar Adası"ydı

Mahalle Muhtarı Nihat Altın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, longozun, Kocaçay Deltası'nın taşıdığı alüvyonların Marmara Denizi'ne döküldüğü bölgede oluştuğunu ve bataklık bir yapısı bulunduğunu söyledi.


Bu longozun büyüklüğünün 730 hektar olduğunu belirten Altın, şöyle konuştu:

"Kışları ormanın çukur bölgelerini su bastığından bölge, su basar ormanına dönüşüyor. Ormanımızda göçmen olanlar dahil 350-400 çeşit kuş yaşamaktadır. Sakarca ördek, yeşilbaş, pelikan, saz tavuğu ve kara leylek gibi birçok kuş türü bulunmaktadır. Daha önceleri buranın adı, karacalar yaşadığı için 'Karacaların Adası'ymış. Günümüzde karacalar, Karadağ tarafına göç ettiği için ormanımızda yaşamamaktadır. Yabani atlar, yörük sığırları gibi birçok çeşit hayvan burada barınmaktadır. Burası, kuşlar için göç yoludur. Buradaki göllerimizde kefal, inci kefali, pisi, dil balığı, yılan balığı, sazan gibi balıklar yaşamaktadır. Yöremiz tam bir turizm alanıdır fakat tanıtımı tam olarak yapılamadığı için şu an amacına ulaşamamıştır."

Longozun, karabaş otu, yemişen, karaçalı gibi yaklaşık 600 bitki türüne de ev sahipliği yaptığını dile getiren Altın, burasının Türkiye'deki en önemli nilüfer alanı olduğunu sözlerine ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Mayıs 2014 Cuma, 11:26 Misafir türk millet, ülkesi ve devleti ile tüm vatanını böyle koruyabilmeli. bu da vatanı, dünyayı, tüm canlıları kendinden görmeyi gerektirir bir eğitim ister. hırıstiyan "ben tanrının düntadaki suretiyim, onun akıl verdiği tek varlığım, o yüzden çevre, doğa, tüm canlılar, akarsular, hepsi bana emanet, o yüzden tertemiz tutarım. sizing şehirleriniz ve çevreniz çöp içerisinde, tanrıyı mı, ülkenizi mi sevmiyorsunuz" diyor. şimdi böyle bakınca kim medeni? biz mi, onlar mı? iyice cahilleştik ya, pes artık...