Advertisement

Ankara'nın Çubuk ilçesinde elektronik alet ve makinelerle ilgili sıradışı çalışmalar yapan Eşref Yücelyiğit, 360 derece hareket edebilen bir platform ile ses, rüzgar, şimşek, ışık, yağmur, sis, dokunma, duman gibi efektleri bulunan 10 boyutlu (10D) sinema sistemi geliştirdi.

Daha önce uçan balonla dijital fotoğraf çekimi, vişne toplama makinesi, yem karıştırma makinesi ve tavuk etinden pastırma üreten ziraat mühendisi Eşref Yücelyiğit (70), 4 yıl önce ürettiği 7 boyutlu görüntü sisteminin ardından 10 boyutlu (10 D) sinema sistemi üretti.

Kendine ait atölyede 10 yıl önce çalışmalara başladığını anlatan Yücelyiğit, 4 yıl önce geliştirdiği ilk yerli 7 boyutlu sinema sisteminin ardından 10 boyutlu sinema sitemini de geliştirmeyi başardığı kaydetti.

Proje fikrinin tamamen kendisine ait olduğunu söyleyen Yücelyiğit, oğlu, damadı ve onların arkadaşlarının destek verdiğini de belirtti. Yücelyiğit, yeni sinema sitemi hakkında şu bilgileri verdi:

"Bu makine 5 boyutlu makinenin tasarımından farklıdır. İçine binen kişiler neredeyse 360 derece konumlarını değiştirebiliyor. Hem 360 derece hem de küresel bir hareketin içinde bulunuyorlar. Diğer sistemlerden en büyük farkı budur. Ayrıca güvenlik açısından çok farklı sensörler var. Ciddi bir güvenlik alt yapısı var. Ciddi anlamda rüzgar, ışık ve yıldırım efektleri var. Diğerinde olduğu gibi görüntü 3 boyutlu ve ses 5 boyutludur. İçene binenler yaşadıkları heyecanı tüm unsurları ile tadabiliyor ve hissedebiliyorlar. Çok boyutlu diğer makinelerin bütün özelliklerine ilave özelliklere sahip çok heyecanlı bir makine olduğunu düşünüyorum."

Tasarım aşamasının yaklaşık bir yıl sürdüğüne işaret eden Yücelyiğit, "Sonra proje olarak kağıda döküldü. Makinenin tasarımı için epeyce bir süre uğraştık. Şu anda makine çalışır durumda. Bundan sonra bu makineye uygun filmler üretmek gerekiyor. Bunun filmleri de ayrı bir emek ayrı bir tasarım konusu. Yeni filmler üretmeden tüm boyutları kullanılamaz" ifadesini kullandı.

Bir boyut olarak daha önce koku üzerine çalıştıklarını anlatan Yücelyiğit, ancak kokunun bir sonraki seansa kalması nedeniyle koku boyutunu kullanmadıklarını ifade etti.

Sistemin şimdiden büyük ilgi gördüğünü aktaran Yücelyiğit, ilk Türk malı 10 boyutlu sinema sisteminin bir kaç hafta sonra bir eğlence merkezinde hizmete gireceğinin müjdesini verdi.


-10 boyutlu sinema teknolojisi

10 boyutlu sinema, 3 boyutlu gözlüklerle izlenen bir ekranın önünde, sanal gerçekliği yaşatmak için filmlerle senkronize hem 360 derece hem de küresel hareket edebilen bir platform ile ses, rüzgar, şimşek, ışık, yağmur, sis, dokunma, duman gibi efektler eşliğinde oluşturulan yeni nesil bir sinema sistemi olarak adlandırılıyor.

İzlenilen filmi daha inandırıcı, daha gerçekçi ve heyecan verici kılmak için kullanılan teknolojide tüm efektler filme ''boyut'' veren 10 eksenli robot mekanizma ile sağlanıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Mayıs 2014 Cuma, 12:34 Misafir geliştirmek sadece ilk adim önemli olan her bir özellik ve parçasinin patentini alarak markalaştırabilmek ve dünyaya pazarlayabilmek. o yüzden bu özel yeteneklerin türk ekonomisi için elinden tutacak bir kamu-özel girişimi organizasyonu gerek.