Advertisement

Mayıs ayının son işlem gününe geldik. 2014’ün ilk yarısını geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Bizi bu yıl piyasa fiyatlamalarında şaşırtan noktaları ön plana çıkarıyoruz. Euro başlıca konuştuğumuz konu ama Mayıs ayındaki hisse senedi piyasalarındaki satışı bu yıl görmedik. Aksine kırılgan diye adlandırılan gelişen ülke hisse senetlerinde primler şu şekilde sıralandı, Hindistan Sensex %8,46, BIST 100 ’de %7,35, MSCI Gelişen Ülkeler %4,36, Güney Afrika TOP 40 %2,15, Endonezya Jakarta %1,96 , Brezilya Bovespa %1,19. Buna karşın MSCI Dünya endeksinde bu yılın Mayıs ayında %1,51’lik prim kaydedildi. 

Mayıs ayında kar realize edip gitme genellikle ABD hisse senedi piyasaları için geçerli olan bir terim olmakla birlikte, Mayıs-Kasım arasında hisse piyasalarında düşüş, oynaklıkta artış görülüyor. Bu durumda Mayıs’ta satıp Kasım ayında yeniden yatırım yapan yatırımcılar, pozisyonunu koruyanlara göre daha iyi getiri sağlıyordu.

 Hazır ABD hisse senetleri demişken, Dow Jones örneğine bakalım, 1950 yılından bu yana endeksin Mayıs-Ekim ayları performansı %0,3 iken Kasım-Nisan ayı ortalaması %7,5.  BIST 100 Mayıs performanslarına baktığımızda ise bu yılki %7,47 lik primin yanı sıra 2009 yılında %10,59, 2007 yılında %4,66, 2005 yılında %6,97’lik primler dışında kalan yıllar %7–10 arasında kayıpla tamamlamış.  Son 10 yılın Mayıs ayı performansında ortalama %5,15 kayıp. TL tarafında da net bir eğilim söylemek zor. 2014 dışında son 9 yılda TL, Dolara karşı 5 kez değer kaybedip, 4 kez değer kazanmış. Bu Mayısın diğer yıllardaki Mayıstan farklı olmasının sebebi ise Avrupa Merkez Bankası’ndan gelecek parasal genişleme adımının likidite ve risk iştahını artırıp, gelişen ülke fon akımlarına hızlandırıcı etki yaratması. Bunu bir anlamda teknik seviyelere rağmen gelişmiş ve gelişmekte olan ülke hisse senetlerinde kar realizasyonlarını geciktiren sebep olarak gösterebiliriz. 

Ama yine de son IIF (Institute of International Finance) in son raporundaki Fed politika faizi beklentilerine karşılık gelişen ülke portföy akımlarına bakmakta fayda var. ABD’de faizlerin düşeceği yönünde beklenti olduğunda gelişen ülke tahvillerine 6-7 mlr $, hisse senetlerine 1.2-6.5 mlr $ giriş yaşanırken, beklentiler tersine döndüğünde belirtilen rakamların 2-2.5 katı çıkışa dönüşüyor. Genel olarak Fed’in tahvil alımlarını her ay 10 mlr $ azaltmasının gelişen ülke fon akımını 2 mlr $ düzeyinde azalttığı ölçülmüş.

Aşağıdaki grafikte son 10 yılda BIST 100’deki aylık performansları görebilirsiniz:

BloombergHT Araştırma Servisi

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberght.com