Advertisement

Uluslararası Şiirİstanbul Festivali 31 Mayıs akşamı, Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde yapılacak “Açılış gecesi” ile  başlıyor.

Festival bu yıl 13 konuk ağırlıyor. Aralarında İtalya PEN Başkanı Antonio Della Rocca’nın, Paris Şiir Bienali Direktörü Nelly Georges Picot’nun, Suriyeli şair ve aktivist Maram al Masri’nin, Brezilyalı şair ve Uluslar arası Barış Elçisi Lucas Guimaraens’in de bulunduğu konuklara Türkiye’den de Hüseyin Peker, Hüseyin Alemdar, Volkan Hacıoğlu, Pelin Özer, Ece Apaydın, İsmail Biçer, Hilal Karahan, Salih Aydemir katılıyor. Bu yılki açılışa Jehan Barbur müziğiyle destek veriyor.

31 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek 9. Uluslararası Şiirİstanbul Festivali; “Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği”, çeşitli kültür sanat kurumları, yayınevleri, özel firmalar, üniversitelerin, edebiyat kulüplerinin, yerel yönetimlerin ve üyelerinin destek ve katkılarıyla organize ediyor.

ŞİİRİSTANBUL Festivaline bu yıla kadar Avustralya’dan, Kore’den, Küba, Peru, Şili ve El Salvador’dan, Sao Tome Adaları’ndan İrlanda, Makedonya, Filistin, ABD, Suudi Arabistan, BAE, Fas, Tunus ve Cezayir ve İran, Irak, Suriye, Fransa, Hindistan,  Kanada vd. 70’e yakın ülkeden 200’ün üzerinde şair katıldı. Her yıl 12 ile 41 arasında değişen konuklara Türkiye'den de onlarca şair eşlik ediyor.

Etkinlikler yıllardır, İstanbul’un Aya İrini, Tophane-i Amire, Dolmabahçe Sarayı, Caddebostan KM, Mustafa Kemal KM, Ortaköy Kültür Merkezi,  Yerebatan Sarnıcı,  Kırım Kilisesi, Galata Derneği, Galata Mevlevihanesi, Kasımpaşa Cumhuriyet Meydanı, Kadıköy İskele Meydanı, Beşiktaş Çarşı, Barış Manço Kültür Merkezi, Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi vd mekanlarında gerçekleşiyor.