Advertisement

Fed'in en yeni politika yapıcısı büyük ihtimalle özgeçmişinin yansıttığı kadar sert bir tutuma sahip olmayacak. ABD Merkez Bankası'nın bugüne kadarki en uyumlu politika deneyiminden yön değiştirmeye hazırlandığı şu dönemde, Loretta Mester'in finansal piyasalar ve enflasyon üzerindeki uzmanlığı büyük sükse yapabilir.

Yaklaşık 30 yıldır Fed'de görev yapan Mester, Pazar günü, merkez bankasının Philadelphia'daki araştırma biriminin liderliğini bırakarak, Fed Cleveland Başkanlığı görevine başlayacak.

Mester'in geçmiş araştırmalarına ve çalışma arkadaşlarıyla yapılan mülakatlara göz atarak, para politikasına yönelik tavrına dair sorulara yanıt bulmak mümkün değil. Yine de mevcut bilgiler, Mester'ın Fed'in agresif kriz dönemi canlandırma politikasına uzun süre eleştiriler yönelten Philadelphia Fed'deki patronu Charles Plosser'ın yanında açıkça yer almadığını gösteriyor.

55 yaşındaki Mester'ın, enflasyon ve iflas etmek için fazla büyük olduğu düşünülen bankalara yönelik çalışmaları, merkez bankasında alışılmışın dışında karşılanabilir. Öte yandan finansal aracılık faaliyetlerine yönelik derin araştırmaları Mester'ı politika yapıcılar arasında devam eden Wall Street rezervlerindeki trilyonlarca doların önümüzdeki yıllarda nasıl tahliye edileceği tartışmalarında baskın ses haline getirebilir.

Yine de para politikasına dair yayınlanan görüşlerinde hala net bir tavır görülmemesi, yatırımcıları ve ekonomistleri Mester'ın 17-18 Haziran toplantılarında ne yönde oy kullanacağına dair tahmin yürütmeye mecbur bırakıyor.