Advertisement

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO), Fransız enerji şirketi Total'in Şahdeniz Projesi'ndeki yüzde 10 payını alarak hissesini yüzde 19'a çıkaran anlaşma imzalandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı imza töreninde ayrıca BOTAŞ'ın TANAP Projesi'ndeki hissesini yüzde 20'den yüzde 30'a çıkaran anlaşma da Azeri enerji şirketi Socar ile imzalandı.

 

İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'nin, kardeş ülke Azerbaycan ile geliştirdiği projelerin en büyüklerinden biri TANAP olacaktır. Bu proje, karşılıklı yatırımların en önemli göstergelerinden biridir" dedi.

Yıldız, Başbakan Erdoğan'ın bütün ithal edilen ham petrol ve doğalgazın yerli üretimle veya sınırları değişmek kaydıyla mutlaka Türkiye'nin üretimiyle beraber yapılmasını istediğini dile getirdi.

Nabucco Projesi'nin adının değişmiş olmasının, Türkiye'nin coğrafyasından kaynaklanan avantajları kaybedeceği anlamına gelmediğini vurgulayan Yıldız, tam tersi Nabucco veya Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) adının olmasının, Türkiye'nin değil, Avrupa'nın problemi olduğunu söyledi.

Nabucco ile Avrupa'nın kuzeyine gelecek doğalgazın, bu en son seçimle, Avrupa'nın güneyine doğru gittiğini belirten Yıldız, "Türkiye'deki yaklaşık 1800 kilometrelik hat, aynı şekilde Türkiye'den geçmektedir. Türkiye'nin, kardeş ülke Azerbaycan ile geliştirdiği projelerin en büyüklerinden biri TANAP olacaktır. Bu proje, karşılıklı yatırımların en önemli göstergelerinden biridir. PETKİM Star rafinerisi yalnızca Azerbaycan'ın Türkiye'de yaptığı yatırımlar değil, aynı zamanda Türkiye'nin Azerbaycan'da yaptığı yatırımlara önemli bir örnek teşkil edecektir. 1902-2002 yılları arasında fiili olarak tam 100 yılda Türkiye'nin kurulu gücü 31 bin 700 megavata gelmiştir. Ancak son 11 yılda güçlü irademizle beraber ortaya konan AK Parti hükümetlerimiz, bundan daha fazlasını 32 bin 500 megavatı gerçekleştirdi. Bizler TPAO'nun yurtdışı yatırımlarını zenginleştiriyoruz" dedi.

Azerbaycan'ın zengin doğalgaz rezervlerini barındıran Şah Deniz sahasından çıkan gazın bir bölümü Bakü-Tiflis-Erzurum hattı üzerinden Türkiye'ye gelirken, yapımı planlanan TANAP Projesi ile Avrupa'ya da kaynakların ulaştırılması amaçlanıyor. Türkiye'nin doğu sınırından Batı sınırına kadar uzanarak TAP projesine bağlanacak olan TANAP'ın yapım maliyetinin 8-10 milyar dolar arasında olması ve ikinci etabı tamamlandığında yıllık 31 milyar metreküplük kapasiteye ulaşması bekleniyor.