Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, seçimleri yenilenecek olan Aydın'ın Buharkent ilçesine bulunduğu ziyaret sırasında, faiz oranı konusunda hükümet ile Merkez Bankası'nın arasında görüş ayrılığı olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine, yüksek faizin Türk ekonomisi için iyi olmadığını, bunun yatırım, üretim yapmama, büyümeme, istihdamın olmaması anlamına geldiğini, faizlerle ilgili Başbakanın, Başbakan Yardımcısı ve bakanların farklı düşünmediğini belirtti.

Zeybekci şöyle devam etti:

"Merkez Bankası başkanımızın ve bizim kamuoyunda algılama olarak biraz farklı görünen şey; biz enflasyonu bir sonuç olarak görüyoruz. Ama enflasyonu oluşturan unsurlardan en önemlilerinden bir tanesini faiz olarak görüyoruz. Türkiye'deki enflasyonun sebebi, bir talep enflasyonu değil. Bir kere bunda mutabık olalım. Hatırlarsanız eskiden kuyruklar vardı, fiyatlar onun için suni bir şekilde yükselirdi. Şimdi talep enflasyonu değil, maliyet enflasyonu var. Yani maliyetler yükseldiği için, maliyete etki eden şeyler maliyeti arttırdığı için enflasyon yukarı gidiyor. Maliyete etkisi olan en önemli konulardan bir tanesi kurdur. Kurun enflasyon üzerindeki etkisi Mayıs ayı itibariyle sıfırlandı. Yani enflasyona kurdan kaynaklı gelen bir katkı yok. Şu anda enflasyona yani maliyetlere katkı veren, maliyetlerin yükselmesine katkı veren önemli unsur faizlerdir. Dolayısıyla Türkiye'de biz reel faizin Türkiye'de enflasyonun çok çok üzerinde olduğunu, yani hedef faiz, hedef enflasyon yüzde 7,5'lar 7'ler seviyesindeyken, gelecekle ilgili faizin, reel faizin yüzde 15'ler civarında 2 katı olduğunu tespit ediyoruz. Onun için biz, faizin piyasanın algıladığı gibi (gösterge faiz yüzde 12'lerden şu anda yüzde 8,5'lara kadar geldi) aşağıya doğru trendinin desteklenmesi, Merkez Bankası'nın bu faizin önüne düşerek aşağıya doğru daha hızlı bir şekilde çekmesinden yanayız. Yani aslında farklı düşünmüyoruz; ama biraz böyle tereddüt veya cesaretle ilgili sanki şey var. Biraz orada sıkıntımız var."

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Haziran 2014 Pazartesi, 11:09 Misafir bu demeçler sadece dövizi,özellikle usd'ın değerini arttırır.malesef başbakan ve ekonomi bakanı,anglo sakson ekonomi realitesini babacan ve şimşek gibi anlayamıyorlar.dünya siz yuvarlak değil deseniz de yuvarlak ve de dönmeye devamö ediyor.
02 Haziran 2014 Pazartesi, 09:01 Misafir cok dogru soz faız ulkenın butun bırıkımlerını yabancılara aktarıyor mb faız de yanlıs yapıyor derhal bu yanlıstan gerı donulmelı