Advertisement

(19:00'da güncellendi)

Yüksek Seçim Kuruluna yapılan itirazlar sonucu seçimlerin iptal edilen 13 yer ile ara seçim yapılan Gömü beldesinde oy verme işlemi tamamlandı.

Ağrı ve Yalova ile Aydın’ın Buharkent, Bayburt’un Aydıntepe, Bitlis’in Güroymak, Çankırı’nın Şabanözü, Eskişehir’in Mahmudiye, Kastamonu’nun Çatalzeytin, Tokat’ın Yeşilyurt ilçeleri ile Çorum’un Ortaköy ilçesine bağlı Aştavul, Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya, Niğde’nin merkeze bağlı Bağlama ve Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Eymir beldesinde seçimler yenilendi.

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesine bağlı Gömü beldesinde, belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği ara seçimleri yapıldı.

AĞRI

Ağrı'da oy verme işlemi saat 16.00'da sona erdi.

Kentte 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için vatandaşlar, sabah 07.00'de oy kullanmak için sandık başına gitti.

Seçimlerin tekrarlandığı Ağrı'da, belediye başkanlığı ve il genel meclis üyeliği için merkez ile köylerde 79 bin 498 seçmen, 310 sandıkta oy kullandı.

Seçimler kapsamında AK Parti Ağrı Belediye Başkan adayı Hasan Arslan Şehit Hikmet Koman İlkokulu'ndaki 1091, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) adayı Sırrı Sakık da Şeref Saraçoğlu İlkokulu'ndaki 1133 numaralı sandıkta oy kullandı.

Güvenlik güçleri de oyların kullanıldığı okullarda ve çevresinde önlem aldı. Bazı okul çevrelerinde zaman zaman küçük çaplı gerginlik yaşandı.

BDP'den itiraz

BDP Ağrı Belediye Başkan adayı Sırrı Sakık, İl Seçim Kurulu'na verdiği itiraz dilekçesinde, "Seçim düzeni talimatları"nın kaldırılmasını talep etti.

Beraberindeki partililerle Ağrı Adalet Sarayı'na gelen Sakık, İl Seçim Kurulu'nun bugün yapılan seçimin güvenliğiyle ilgili önceden bir kısım kararlar aldığını belirterek, dilekçesini kurula sundu.

Kararlarda, seçimlerin başlamasından sona ermesine kadar sandık alanı ve çevresinde kolluğun hakimiyetinin sağlamasına çalışıldığı ifade edilen dilekçede, seçim kurulunun seçim işleyişi yetkisini kolluğa devrettiği belirtildi.

AK Parti'den itiraz

AK Parti Ağrı Merkez İlçe Başkanı Zeynel Yerlikaya da Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na "Sandık çevresinde düzenin sağlanması"na ilişkin sunduğu dilekçede, sandık alanlarında BDP üyelerinin yığılması sebebiyle oy verme işlemlerinin sağlık bir şekilde yürütülemediğini belirtti.

Dilekçede, "Sandık çevresinde düzenin sağlanması" hususunda gerekli tedbirlerin alınarak düzenin sağlanması talep edildi.

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mehmet Emin Ekmen ise yaptığı açıklamada, saat 07.00'de başlayan oy verme işlemlerinin önemli ölçüde suhulet içinde devam ettiğini, partilerin sandık başında bir müşahit bulundurma hakkı bulunduğunu ancak BDP adına 5'ten fazla müşahit bulunduğunu ifade etti.

Aydıntepe

Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde oy verme işlemi sona erdi.

Yapılan itiraz üzerine YSK'nın iptal ederek 1 Haziran'da yeniden yapılmasına karar verdiği Aydıntepe Belediye Başkanlığı seçimi için saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi 16.00'da sona erdi. Seçim nedeniyle güvenlik tedbirlerinin artırıldığı ilçede, oy kullanma işlemi öncesi ve sırasında sorun yaşanmadı. Aydıntepe Belediye Başkanlığı için bin 752 seçmen ve 8 sandık bulunuyordu.

Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde 30 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucu MHP adayı Haşim Şentürk'ün 755, AK Parti adayı Şükrü Yayan'ın 748 oy aldığı belirtilmiş, AK Parti İl Başkanlığı oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulunmuştu.

İlçe Seçim Kurulunca yeniden yapılan sayımda, AK Parti adayı Yayan'ın aldığı oy değişmemiş ancak MHP adayı Şentürk'ün oyları 755'ten 745'e düşmüştü. MHP İl Başkanlığı, Aydıntepe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının 2014/88 sayılı kararı gereğince İl Seçim Kurulu Başkanlığına itiraz dilekçesi vermiş ancak sonuç değişmeyince seçimin iptali için YSK'ya müracaat etmişti.

İtirazı değerlendiren YSK, seçimi iptal ederek 1 Haziran'da yeniden yapılmasına karar vermişti.

Tercan / Çadırkaya

Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde yenilenen yerel seçimlerde oy kullanma işlemi sona erdi.

Çadırkaya beldesinde seçmenlerin belediye başkanlığı için oy verme işlemi, 07.00'de başlayıp 16.00'da tamamlandı. Oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından, görevliler oy sayımına başladı.

Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde 30 Mart'taki seçimlerde MHP adayı Sait Durgun ve Saadet Partisi adayı İshak Birol 351'er oy alınca, yeniden sayım yapılmıştı. Sayım sonucunda MHP adayının 2 oy fazla aldığının açıklanması üzerine, Saadet Partisi buna itiraz etmişti. YSK, itiraz üzerine seçimlerin 1 Haziran'da yenilenmesine karar vermişti.

Güroymak

Bitlis'in Güroymak ilçesinde oy verme işlemi saat 16.00 itibarıyla sona erdi.

30 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından AK Parti Güroymak Belediye Başkan adayı Hüseyin Mutlu'nun itirazı üzerine, Yüsek Seçim Kurulu'nca (YSK) alınan karar gereği seçimlerin yeniden yapıldığı Bitlis'in Güroymak ilçesinde, seçmenler sabat 07.00'den itibaren sandık başına gitmeye başladı.

İlçe merkezindeki 44 sandıkta 11 bin 850 seçmenin oy kullanmasının beklendiği seçimlerin, sükunet içinde geçtiğini belirten yetkililer, bazı okullarda yaşanan ufak çaplı olayların sandığa yansımadığını bildirdi.

Çevre il ve ilçelerden takviye olarak gelen polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı okullarda, oy verme işleminin saat 16.00 itibarıyla tamamlanmasının ardından sandık görevlileri oy sayımına başladı.

Güroymak ilçesinde 30 Mart 2014'te yapılan seçimleri BDP adayı Mehmet Emin Özkan 32 oy farkla kazanmış, AK Parti adayı Hüseyin Mutlu'nun, "Yurt dışında yaşadığı ve seçim günü ilçede olmadığı belirlenen kişiler adına oy kullanıldığı" yönünde yaptığı itirazı değerlendiren YSK, seçimi iptal ederek 1 Haziran'da yapılmasını kararlaştırmıştı.

Ortaköy/ Aştavul

Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Aştavul beldesinde yeniden yapılan belediye başkanlığı seçimleri için sandık başına giden vatandaşların oy kullanma işlemi sona erdi.

Aştavul Şehit Mahsuni Türkmen İlköğretim Okulunda kurulan 6 sandıkta, saat 08.00'de başlayan oy kullanma işlemi için okul bahçesine gelen vatandaşların oy kullanma işlemleri saat 17.00'ye kadar sürdü.

Beldede 5 yıl boyunca görev yapacak belediye başkanını seçmek için sandık başına giden kayıtlı bin 730 seçmenin çoğunluğu oy kullanma işlemlerine katılırken, zaman zaman yaşanan gerginlikleri okul içinde ve çevresinde tedbir alan jandarma ekipleri yatıştırmaya çalıştı.

Oy verme işlemi sırasında seçmen listesinde ismi bulunan ancak İstanbul'da yaşadığı öne sürülen bir vatandaşın oy kullanmak için okula geldiği esnada bazı CHP'lilerin duruma itiraz etmesi üzerine yeni bir gerginlik yaşandı.

CHP İl Başkanı Cengiz Atlas ile AK Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan'ın müdahalesine rağmen yatışmayan gerginlik dolayısıyla kısa süren arbede çıktı. Bunun üzerine jandarma ekipleri sandıkların bulunduğu koridoru boşaltarak okulun kapısını kısa süreliğine kapattı. Jandarmanın ikazı üzerine okul bahçesinde ve çevresindekiler dağılmak zorunda kaldı.

Ortaköy Kaymakamı Kamil Güzel, yaşanan gerginlikler üzerine beldeye gelerek aralarında AK Parti Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan'ın da bulunduğu bazı isimlerle, yaşanan gerginliğin daha fazla büyümemesi adına alınabilecek önlemlerle ilgili bir istişare toplantısı düzenledi.

Aştavul beldesinde 30 Mart'ta gerçekleştirilen belediye başkanlığı seçimleri, İlçe Seçim Kurulu tarafından iptal edilmişti.

Beldede 30 Mart'ta gerçekleştirilen ve resmi olmayan sonuçlara göre CHP Belediye Başkan adayı Dursun Uzunca'nın 1 oy farkla seçimi kazanmasının ardından AK Parti İl Başkanlığı'nın sonuca itirazı üzerine, belediye başkanlığı için kullanılan oylar yeniden sayılmıştı.

Yapılan inceleme sonucunda, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için hazırlanan oy pusulalarının bulunduğu zarflardan birinin içerisinden, bir mahallenin muhtar adayının oy pusulasının çıktığı ve sandık kurulunun da söz konusu durum hakkında tutanak tanzim ettiği belirlenmişti.

Belediye başkanlığı seçiminde, CHP adayı Dursun Uzunca'nın 596, AK Parti adayı Mehmet Çelik'in ise 595 oy aldığını göz önünde bulunduran seçim kurulu, geçersiz sayılması gereken oyun, hangi partiden düşüleceğinin tespit edilememesi üzerine, İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Fatih Karaca başkanlığındaki toplantının ardından belediye başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesine karar vermişti.

Sorgun/ Eymir

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Eymir beldesinde yenilenen yerel seçimlerde oy kullanma işlemi tamamlandı.

Yüksek Seçim Kurulunca 30 Mart'taki yerel seçimlerin iptal edildiği 13 yerleşim biriminden biri olan Eymir beldesinde seçmenler 4 farklı noktada bulunan sandıklarda oylarını kullandı.

Eymir'de belediye başkanlığı seçimi için 6'sı Eymir merkezde, diğerleri Akocak, Kayakışla ve Yaylalık mahallelerinde olmak üzere toplam 9 sandıkta oy kullanıldı.

Yaklaşık 200 kişilik jandarma ekibinin güvenliği sağladığı seçimde, AK Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz, İl Genel Meclisi Başkanı Hacı Halil Şahbaz ve İl Genel Meclisi Üyesi Ali Ünlü'nün Eymir Ortaokuluna gelerek oyların kullanıldığı sınıflara girmesi bazı MHP'li seçmenlerin tepkisine neden oldu.

Lekesiz ve beraberindekilerin okuldan çıkmasını isteyen MHP'li seçmenlerle jandarma görevlileri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Bir süre sonra Lekesiz ve beraberindekilerin okul dışına çıkması üzerine, MHP'li seçmenler, alkışlayarak tepki gösterdi.

Sorgun Kaymakamı Levent Kılıç, Eymir Ortaokuluna gelerek İlçe Seçim Kurulu Başkanını ve adayları ziyaret etti. Kılıç, okulun önünde adaylarla birlikte fotoğraf çektirerek, kısa süre sohbet etti.

Beldede oy verme işlemi herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlandı.

Oylar sayıldıktan sonra tutanaklarla birlikte jandarma eşliğinde Sorgun İlçe Seçim Kuruluna teslim edilecek.

30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde AK Parti adayı Çetin Mertoğlu'nun 5 oy farkla kazandığı seçimler, usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle MHP tarafından yapılan itiraz sonucunda YSK tarafından iptal edilmişti.

Şabanözü

Çankırı'nın Şabanözü ilçesinde oy verme işlemi 17.00'de sona erdi.

Kentte 5 yıl boyunca görev yapacak belediye başkanını seçmek için vatandaşlar, 08.00'de oy kullanmak için sandık başına gitti.

Belediye başkanını belirlemek için 5 bin 876 seçmen, 23 sandıkta oy kullandı. Seçmenler, sağanağa aldırış etmeden oy verdi.

Güvenlik güçleri, oyların kullanıldığı okullar ve çevresinde önlem aldı.

Oy verme işleminin 17.00'de tamamlanmasının ardından sandık görevlileri sayıma başladı.

Şabanözü ilçesindeki 1008 No'lu sandıkta, 9 engelli seçmenin oylarını sandık başkanının kullandığı belirlenmiş, AK Parti'nin 4 oy farkla seçimi kazanması üzerine MHP'nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu, belediye başkanlığı seçiminin iptaline karar vermişti.

Buharkent

Aydın'ın Buharkent ilçesinde oy verme işlemi 17.00 itibarıyla sona erdi.

30 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından AK Parti'nin "kısıtlılara ve 2 askere oy kullandırıldığı" itirazıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen seçimler, bugün yeniden yapıldı.

Seçmenler 08.00'den itibaren sandık başına gitmeye başladı. İlçe merkezindeki 38 sandıkta oy verme işlemi 17.00 itibarıyla tamamlandı. Sandık görevlileri oy sayımına başladı.

Öte yandan oyların sayılacağı Nazilli İlçe Seçim Kurulu, seçim yasaklarının son sandık teslim edilinceye kadar süreceğini belirtti.

Buharkent'te 30 Mart 2014'te yapılan seçimlerini 2 bin 985 oy alan AK Parti adayı Mehmet Erol, 7 oy farkla kazanmış, AK Parti'nin "kısıtlılara ve 2 askere oy kullandırıldığı" itirazı üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimleri iptal etmişti.

(19:00'da güncellendi)