Advertisement

(20:15'te güncellendi)

Brent petrolü, OPEC üretiminin tırmanması ve Libya'nın ihracat terminallerinden birini yeniden açacağını duyurması ile, düşüşü ikinci güne taşıdı. Brent ile Batı Teksas türü ham petrol (WTI) arasındaki fark daraldı.

OPEC ham petrol üretimi Mayıs ayında son üç ayda ilk kez yükseldi. Yetkililerin, yüklemelere engel olan Petroleum Facilities Guard üyelerinin maaşlarını onaylamasının ardından Libya'nın Hariga limanının yeniden faaliyete açılabileceği açıklandı. Vadeliler Çin'de imalat sanayiinin genişlediğini gösteren raporun ardından yükseldi.

Again Capital LLC'den John Kilduff, "OPEC üretimindeki artış fiyatları kontrol altında tutacaktır. Libya gibi bölgelerde işler düzeldikçe, piyasa daha fazla baskı altına girecek" yorumunda bulundu.

Temmuz vadeli Brent kontratları Londra merkezli ICE Futures Europe Borsası'nda yüzde 0.4 yani 38 sent düşerek, New York saatiyle 11:57'de varil başına 109.03 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamasının yüzde 1.9 üzerinde seyretti.

Temmuz vadeli WTI kontratlar, Nymex elektronik işlemlerde, 28 sent ya da yüzde 0.3 düşüşle varil başına 102.43 dolar oldu. İşlem hacmi 100 gün ortalamasının yüzde 34 altında gerçekleşti. Bu yıl fiyatlar yüzde 4 yukarıda. Brent ile WTI arasındaki fark, 6.60 dolar seviyesinde. Fark 30 Mayıs'ta günü 6.70 dolar olarak tamamlamıştı.

Dünya petrollerinin yarısından fazlasının fiyatlandırılmasında kullanılan Brent petrolü, küresel arz-talep dengesindeki değişikliklere karşı çok daha fazla hassasiyet gösteriyor.

(17:50'de güncellendi)