Advertisement

Tahvillere yönelik sonu gelmez talep, vaktiyle onları fiyatlandırmakta kullandığınız modelleri alt üst ettiyse, yalnız değilsiniz.

Geçen ay Fed New York araştırmacıları, uzmanların piyasa faiz oranı tahminlerinden oluşan yaklaşık otuz yıllık veriyi bir kenara bırakarak, Hazine tahvillerindeki nisbi getiriye dair endeksle ilgili yeni bir araç oluşturdu. Bank of America Corp.'un ABD faiz oranları stratejisi departmanının başındaki Priya Misra, itimat ettiği risk ölçüsünün Mart ayından bu yana gerçekleşmediğini belirtti.

Fed ve diğer merkez bankaları tarafından hayata geçirilen benzersiz ekonomik canlandırma adımları, bugüne kadar kullanılan pek çok geleneksel yöntemi geçersiz hale getirdi. Benzer bir şekilde yatırımcı ve analistler de, küresel tahvil piyasasının 100 trilyon dolara ulaşması sonrası, pahalı-ucuz algılarını yeniden şekillendirmek durumunda kaldı.

Dünyanın en büyük ekonomileri büyüme mücadelesi verirken ve enflasyon oldukça düşük seyrederken, son on yılda tahvillerin en büyük yükselişi kaydettiği gerçekliği tarif etmekte, "yeni nötr" ve "normal olmayan" gibi yeni tanımlar öne çıkmaya başladı.

Brown Brothers Harriman & Co.'dan James Evans, "Dünyanın daha karmaşıklaştığı zamanlar oldu ama bu biraz daha farklı" derken, uzmanlar tarafından tahvil piyasasına yönelik kullanılan modellere dair ise "Piyasanın yönüne dair, aşağı yukarı şeklinde tahminlerde bulundukları sürece, pek de değerleri olduklarını sanmıyorum" yorumunda bulundu.