Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Bakanlar Kurulu'na para politikaları ile ilgili bir sunum yaptı.

Yılda iki defa yapılan sunum, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TCMB ile ilgili sert eleştirileri nedeniyle ekonomi dünyasının odağında yer aldı.

Başbakan Erdoğan, geçen hafta yaptığı konuşmada, "Merkez Bankası yarım puanlık indirimle milletle dalga geçmemeli. Faiz sebep, enflasyon neticedir. Herkes başını iki elinin arasına alarak düşünmeli" ifadelerini kullanmıştı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yaptığı sunumda eleştirilere yanıtlar önemli yer tuttu.

"Reel faizler küresel kriz öncesi seviyesinin altında" diyen Başçı, böylelikle faizin yüksek olduğu iddiasını reddetmiş oldu.

Parasal sıkılaştırma ile TL'deki hızlı değer kaybının önüne geçildiğini kaydeden Başçı, "Kısa vadeli faizlerdeki geçici sıkılaştırma enflasyonla mücadelede etkili bir araç" dedi.

Kurdaki gelişmelerin enflasyon artışında önemli rol oynadığını belirten Başçı, ekonomide dengelenme ve dezenflasyon sürecinin devam ettiğini vurguladı.

Başçı sunumunda, makro ihtiyati tedbirler sonrasında bankacılık sektörünün finansman ağırlığının tüketimden yatırım ve üretime kaydığını kaydederek, "İhracat büyüme ve dengelenmeyi destekliyor, büyüme yüzde 4'e yakın seyrederken, cari açıktaki iyileşme devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

Kredi büyüme hızının yüzde 15'e yaklaştığı belirtilirken, cari işlemler açığındaki iyileşmenin süreceği ifade edildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Haziran 2014 Pazartesi, 19:48 Misafir dezenflasyon ? nedir beyler su anki enflasyon seviyesi ? gulunc olmayın. bir de bi yandan halk para biriktirmiyor, en buyuk risk bu diyorsunuz diger yandan faizi enflasyonun altına indiriyorsunuz. siz ne yaptıgınızı biliyormusunuz ?