Advertisement

Varlıklar bakımından İngiltere'nin en büyük ikinci bankası olan Barclays Plc, daha önce açıkladığı yatırım bankacılığı bölümünde yüzlerce kişiyi işten çıkarma planında bu hafta harekete geçecek.

Kamuya açıklama yapma yetkileri bulunmadığı için kimliklerini açıklamak istemeyen, konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, Asya ofislerinden yaklaşık 100 kişinin işine son verilirken, New York ve Londra'daki birimlerinde de işten çıkarmalar yaşanacak. Asya-Pasifik birimlerinde gerçekleştirilecek işten çıkarmaların, bankanın bölgedeki yatırım bankacılığı operasyonlarının yüzde 5'ine tekabül etmesi bekleniyor.

İstihdam kısıntısı, CEO Antony Jenkins tarafından açıklanan ve 2016'ya kadar sürecek yatırım bankacılığında küçülme planının bir parçası olarak gerçekleştirilecek. Jenkins, masrafları azaltarak ve geleneksel olarak Barclays'in en büyük gelir kaynağını oluşturan sabit getirili menkul kıymet ticareti, Döviz ve emtialardan elde edilen gelirin düştüğü bir dönemde daha az müşteri hedefleyerek, karlılığı canlandırmaya çalışıyor.

Cenkos Securities Plc'den Sandy Chen, "Yatırım bankacılığında masrafları kısmayı düşündüklerinde kafa kesmekten bahsediyorlar. Sorun şu ki, kafa kestiklerinde o kafayla bağlantılı yatırım bankacılığı gelirlerini de kesmiş oluyorlar. Karşılarındaki en büyük stratejik zorluk, bu gelirleri kesmeden nasıl kafa kesebilecekleri" yorumunda bulundu.

Barclays hisseleri yüzde 1 düşerek Londra saatiyle 09:38'de 243.65 peniye indi. Böylece bankanın piyasa değeri 40 milyar pound (67 milyar dolar) oldu. Bankanın hisseleri bu yıl yüzde 10 değer kaybederek, Barclays'i bu dönemde İngiltere'nin en kötü performans gösteren bankacılık hissesi yaptı.