Advertisement

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından akaryakıt fiyatlarına yönelik hazırlanan taslağa göre şirketlerin fiyatlarını belirlerken EPDK tarafından uygulanan takip sistemini dikkate alması ve fiyatlarını makul düzeyde tutması amaçlanıyor.

EPDK akaryakıt fiyat oluşumuyla ilgili kurul karar taslağını sektörün görüşüne açtı.

EPDK'dan edinilen bilgiye göre, görüşe açılan taslakla petrol piyasasında fiyatların takibi daha etkin yapılacak. Taslakta, rafineri fiyatının ve pompa fiyatının uluslararası piyasalardaki göstergelere göre oluşup oluşmadığının takibine yönelik kriterler belirlenirken, dağıtıcı ve bayi payı için karşılaştırmada dikkate alınacak ülkelere açıklık getirildi. Ayrıca Türkiye'ye özgü maliyetlerin dikkate alınacağı da taslakta yer aldı.

Söz konusu düzenleme ile şirketlerin fiyatlarını belirlerken EPDK tarafından uygulanan takip sistemini dikkate alması ve fiyatlarını makul düzeyde tutması amaçlandı. Taslağa ilişkin Kurul kararının kesinleşmesiyle geleceğe ilişkin belirsizlikler azaltılacak, böylece piyasada faaliyet gösteren dağıtım şirketleri ve istasyon sahiplerinin daha tutarlı program ve projeksiyon yapmaları sağlanacak. Ayrıca aşırı karlar içeren fiyat uygulanması engellenecek, tüketicilerin akaryakıt alımını makul fiyatlarla yapması sağlanacak.

- "Aşırı fiyat artışlarına izin verilmeyecek"

EPDK yetkilileri tüketicinin mağduriyetine yol açacak aşırı fiyat artışlarına kesinlikle müsaade edilmeyeceğini belirtiyor.

EPDK iç pazarda akaryakıt fiyatlarını, en yakın erişilebilir uluslararası piyasa fiyatlarına göre izliyor. Bu çerçevede Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa'daki ürün fiyatları ve nihai bileşenleri takip ediliyor. Türkiye fiyatları ile baz alınan bu fiyatlar arasında büyük oranda farklılıklar varsa EPDK dağıtım şirketlerini uyarıyor. Uyarıya rağmen fiyatlarda bir düşüş olmazsa EPDK 2 ay süreyle tavan fiyat uygulayıp bu süreçte benzin ve motorinde fiyatı kendi belirliyor.

22 Mayıs'ta sona eren akaryakıttaki tavan fiyat uygulaması sonrası bazı dağıtım şirketlerinin 13 kuruşa varan artışlara gitmesi EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın tavan fiyatı tekrar uygulama ikazıyla geri çekilmişti. Tavan fiyat uygulaması ile piyasaya bir sinyal verildiğini belirten Yılmaz, bazı şirketlerin olumsuz tavırlarının sektörün tamamına maliyet olarak yansıyabileceğine dikkat çekmişti.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Haziran 2014 Çarşamba, 13:43 Misafir yuh yahu.. 5 liralık benzinde devlet 3.5 tl vergi alırken dağıtıcı ve bayiye bıraktığı 32 kuruşta gözü kalmmış ve utanmadan fahiş fiyatın sorumlusu olarak dağıtıcı ve bayileri milletin önüne atma çabasında. yalan iftira ve aymaz bir epdk yani devletle karşıkarşıyayız.