Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus ayrılıkçıları desteklemeye son vermesi için önünde sadece birkaç hafta süresi olduğunu söyledi.

Obama bugün Brüksel'de Cameron ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, somut adımlar atmaması halinde G7 ülkelerinin Rusya üzerine ek yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu belirtti. Obama, "Putin'in önümüzdeki iki ila dört haftalık süreçte ne yapacağını izleme şansımız olacak" dedi.

Cameron, Obama'nın bahsettiği somut adımların, sınırdan askeri birliklerin çekilmesi sürecinin tamamlanmasını ve yeni seçilen Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile yapıcı bir çalışma içine girilmesini kapsıyor. G7 ülkelerinin liderleri, Mart ayında Kırım'ın ilhak edilmesinden bu yana Rusya'sız ikinci kez toplanıyor.

Rusya'nın hareketlerinin kabul edilemez olduğunu belirten Cameron, Putin'İn önümüzdeki birkaç hafta içinde gidişatı tersine çevirmesinin "hayati" olduğunu belirtti.

G7 liderleri Brüksel'de buluşurken, Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Fransa'da. Bu ziyaret kapsamında Putin'in Fransa Devlet Başkanı Francois Hollande ile akşam yemeği yemesi, Lavrov'un ise ABD'li mevkidaşı John Kerry ile biraraya gelmesi planlanıyor.

Rus yetkililer yarın ise Fransa'da Normandiya Çıkarması'nın 70. yıl dönümü için düzenlenen anma etkinliklerine katılacak.