Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Piyasa şu anda faizi aşağıya doğru algılıyor. Merkez Bankamız piyasayı arkadan takip etmesin, piyasanın önüne düşsün. Aşağıya doğru gidişi tahrik etsin" dedi.

Zeybekci, Ekonomi Kulübü üyesi iş adamlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Zeybekci, gelecek hafta Salı günü Türkiye'nin birinci çeyrek büyüme rakamlarının açıklanacağını ifade ederek, "Maalesef çok üzülecekler, çok üzgünüm. Çok üzülecekler, kahrolacaklar, ne yapalım. Türkiye yüzde 4-4,5'in de üzerinde büyüyecek. Bu rezervle Türkiye ikinci çeyrekte de hemen hemen aynı suçu işleyecek. Onlar da temmuz ağustos gibi, biliyorum 10 Ağustos'tan önce yapmazlar, Türkiye'nin büyümeyle ilgili beklentilerini yukarı yönde revize edecekler" diye konuştu.


- "İnşallah faiz indirimiyle ilgili adımları göreceğiz"

Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Zeybekci, Merkez Bankasının faiz oranlarına dair kararlarına ilişkin şunları kaydetti:

"Merkez Bankamızdaki arkadaşlarımız dahil olmak üzere Türkiye'deki nerede olursa olsun hiçbir Türk vatandaşının faizin yüksek olmasını isteyeceğini asla ve asla kabul etmiyorum. Yüksek faiz demek yatırım yapmamak, üretim yapmamak, büyümemek, ihracat yapmamak, faizleri bu seviyede tutarsanız dünyadan Türkiye'ye doğru sıcak para akışını tahrik etmek demek... Piyasa şu anda faizi aşağıya doğru algılıyor. Merkez Bankamız piyasayı arkadan takip etmesin, piyasanın önüne düşsün. Aşağıya doğru gidişi tahrik etsin."
AB Merkez Bankasının parasal genişleme programının başlayacağına ilişkin açıklamalarını anımsatan Zeybekci, "Bu da Merkez Bankamızın faiz indirimi ile ilgili cesaretini artıracaktır. İnşallah önümüzdeki dönemde faiz indirimiyle ilgili adımları göreceğiz" ifadesini kullandı.


- "Perakende Yasası sonbaharda çıkacak"

Bakan Zeybekci, bir soru üzerine "Perakende Yasası gündemde, sonbahar döneminde çıkacak" dedi.

Kırmızı et fiyatlarındaki artışa çözüm olarak ithalatın önünün açılıp açılmayacağı yönündeki bir soru üzerine, Gümrük Birliği kapsamında AB ile tarım ürünleri ticaretini de görüşmeye açacaklarını belirten Zeybekci, böylece Türk çiftçisini zarar ettirmeden, dünya fiyatlarında kırmızı et tüketilebileceğini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Haziran 2014 Cuma, 09:11 Misafir 'merkez bankası bağımsızdır!' deyip, onunla bu kadar uğraşan, akıl veren bir hükümet daha yoktur. anlamadıkları şu: mb fiyat istikrarı ile çelişmemek koşulu ile büyümeyi destekler.
06 Haziran 2014 Cuma, 08:49 Misafir ecb başkanı mr. draghi 400 milyar eur luk tahvil alımı programı yanısıra faiz indirimini 10 baz puan yapmasına rağmen piyasa tüm açıklamaları önceden fiyatlamış ki parite yine 1,36 altına gitti ve hızla 1,3660 a geldi. tcmb faiz indirimini kademeli ve ağır yapmakta sonuna kadar haklıdır. bu devletin parası sokağa atılmamalıdır. sokağa atmak isteyenler ekonomiyi bilmiyor demektir.