Advertisement

Japonya Sağlık Bakanı Norihisa Tamura, Japonya başbakanı Shinzo Abe'nin şimdiden daha fazla hisse aldığı söylenen en büyük emeklilik fonu portföyünün denetlenmesi talimatını verdiğini belirtti.

Tamura, Tokyo'da yaptığı açıklamada 128.6 trilyon yenlik Devlet Emeklilik Yatırım Fonu'ndan (GPIF) yatırımlarını yeniden gözden geçirmelerini isteyeceğini söyledi.Bir Nikkei gazete haberine göre Abe yapılacak değişikliklerin Eylül veya Ekim'de açıklanmasını istiyor.

Tamura “incelemeye en kısa zamanda başlamalıyız, ekonomik iklimdeki değişiklik yatırım atmosferine de yansıyor. Portföyü bu değişikliğe göre ayarlayabilirsek riski azaltabiliriz” diye konuştu.

Yatırımcılar, Japonya'nın temkinli emeklilik tasarrufu yetkililerinin GPIF'nin liderliğinde hisseleri artırmalarını bekliyor. Japonya Merkez Bankası'nın enflasyonu tetiklemesi tahvil fiyatlarını aşağı çekme riskini doğuruyor. Topix Endeksi'nin dün itibariyle bu yıl yüzde 5.3 düşmesi, politikalarının ekonomik toparlanma sağlaması beklenen Abe üzerindeki baskıyı artırdı. Genelde emeklilik yatırımcıları adına alım satım yapan tröst bankalarının yerli hisselere son 5 yılın en yüksek miktarlarını yatırmaları ve yabancıların satış yapması, GPIF'nin hali hazırda hisse alımı yaptığı söylentilerini alevlendirdi.

Tokyo'daki Sumitomo Mitsui Asset Management Co.'nun stratejisti Masaru Hamasaki ise “Değişiklikleri ileri taşıma gayreti piyasalar için olumlu. Hisseleri emeklilik fonu incelemesi çıktıktan 3 ay sonra değiştirmek çok zor, ancak başbakanın bunu talep ettiyse geç kalmadan yapacaklardır.” dedi.