Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Dolar, ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası yatırımcıların dünyanın en büyük ekonomisindeki gelişme sinyallerinin yakın zamanda faiz artırımı getirmeyeceği görüşüne ağırlık vermesiyle düştü.

ABD para birimi, Mayıs ayında tarım dışı istihdamın 217 bin arttığını gösteren veri sonrasında pek çok ana para birimi karşısında değer kaybetti. Nisan ayında 282 bin artan tarım dışı istihdama yönelik Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini 215 binlik artış yönündeydi.  İşsizlik oranı ise yüzde 6.3'te kaldı. Euro, dün Avrupa Merkez Bankası'nın bir dizi canlandırma tedbiri açıklamasının ardından, daha yüksek getirili para birimleri karşısında zayıfladı. Güney Afrika randı ve Brezilya reali dolar karşısında değer kazandı.

Citigroup Inc.'ten Steven Englander, "Riskle ilişkili herşey iyi performans gösterecek. Bu göz dağı veren bir seviye değil, bu nedenle risk alınabileceğini düşünüyorum" yorumunda bulundu.

Doları 10 ana para birimi karşısında izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi, Dollar Spot Index, yüzde 0.1 düşerek New York saatiyle 08:44'te 1,010.96 oldu.

Euro dolar karşısında, 6 Şubat'tan bu yana gördüğü en düşük seviyeye dokunduktan sonra 1.3670'e çıktı. Avrupa'nın para birimi yen karşısında ise yüzde 0.1 düşüşle 139.74 oldu. Yen dolar karşısında, yüzde 0.2 yükselişle 102.26 seviyesine ulaştı.

(16:30'da güncellendi)