Advertisement

Asya hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) ek teşvik tedbirleri açıklaması sonrasında yükselirken, bölgesel gösterge endeks üst üste dördüncü haftalık kazanca ilerliyor.

Sumco Corp., yüzde 11 yükselerek Japonya Nikkei 225 Endeksi'ndeki ralliye öncülük etti. Avustralya'nın varlık bakımından en büyük bankası Commonwealth Bank of Australia, finansal hisselerin bölgesel endeksteki 10 sektör grubu arasında en dik artışı kaydetmesini sağladı. Kyowa Hakko Kirin Co., Barclays Plc tarafından şirket hisselerinin alınması tavsiyesi verilmesi ile Tokyo'da yüzde 2.8 tırmandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Hong Kong saati ile 14:27'de 143.41 puan olurken, endekste 10 sektör grubunun 7'si artış gösterdi. Endeks bu hafta yüzde 1.1 yukarıda ve Mart ayından bu yana en uzun haftalık kazanç periyoduna ilerliyor. Asya bölgesinin gösterge endeksi, Çin'de otoritelerin bankalara teminat kurallarını hafifletmesi ve ABD verilerinin istikrarlı toparlanma sinyali vermesi ile, Şubat ayındaki bu yılın en düşük seviyesinden bu yana yüzde 9.9 ralli yaptı.

Japonya'da Topix endeksi yüzde 0.1 yükselirken, haftalık bazda yüzde 2.8 yukarıda. Hong Kong'ta Hang Seng Endeksi yüzde 0.3 düşüşle bu haftaki kazancı sildi. Şanghay Bileşik Endeksi'nin yüzde 0.9'luk düşüşü ile Hong Kong'ta işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi yüzde 0.2 geriledi. Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 yukarıda. Güney Kore'de piyasalar bu hafta ikinci kez kapalı.