Advertisement

(13:25'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvik tedbirleri açıklaması sonrasında yükselirken, gösterge endeks haftalık kazanca ilerliyor. Hindistan’da S&P BSE Sensex kazançları genişleterek rekora tırmanıyor.

Hindistan'ın devlete ait en büyük petrol ihracatçısı Oil & Natural Gas Corp., yüzde 8.7 oranında değer kazandı. Tayvan'da bireysel bilgisayar üreticisi Acer Inc. Temmuz'dan bu yana en dik artışı kaydetti. Akbank TAS, Türkiye gösterge endeksinin bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına yardımcı oldu. Lira, Güney Afrika randı ve Rusya rublesi kazançlarını genişletti. Warren Buffet'ın Berkshire Hathaway Inc. şirketinin sahibi olduğu Çinli otomobil üreticisi BYD Co., Deutsche Bank AG tarafından hisse notunun artırılması ile üst üste beşinci günde yükseliyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Londra saati ile 10:10'da 1,037.52 puanda ve haftalık bazda yüzde 1 yukarıda. AMB dün mevduat faizini sıfırın altına indirerek, negatif faiz oranı uygulayan ilk büyük merkez bankası olması ve kredi büyümesini cesaretlendirmek adına bankalara likidite sunmasıyla, yatırımcıların gelişen piyasa varlıklarına olan iştahının artabileceği söylentilerini güçlendirdi.

Londra merkezli Noah Capital Markets stratejisti  Emad Mostaque konu ile ilgili, “AMB’in hamleleri, yatırımcılar üzerinde nominal getiri oranları ve emeklilik fonu gibi sorumluluklarla baskı yaratarak yatırımcıları daha fazla risk almaya yöneltiyor, ki bu gelişen piyasa hisseleri için olumlu etki yaratır” diye konuştu.

Gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 3.5 yükselirken, 12 aylık tahmini gelirlerin 10.9 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 4 artış gösterirken, 15.1 kat değerleme kaydedildi.

(13:25'te güncellendi)