Advertisement

Çin'in bankacılık regülatörü, büyüme yavaşlarken ve gölge finansmana sınırlamalar getirilirken, reel ekonomiye fon tedariğini artırmak amacıyla, kredileri genişletme ve borçlanma maliyetlerini düşürme sözü verdi.

Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu (CBRC) bugün yaptığı açıklamada küçük işletmelere verilecek kredilerin, büyük altyapı projelerinin ve ilk kez konut alacakların öncelik olacağını belirtti. CBRC Başkan Yardımcısı Wang Zhaoxing, bankalara daha fazla kredi kapasitesi sağlamak adına bazı sabit mevduat kaynaklarının hesaplamaya dahil edilmesi yoluyla, kredilerin mevduatlara oranının düşürülebileceğini belirtti.

Başbakan Li Keqiang, ülkenin fonlama maliyetlerinin düşürüleceğini ve ekonomistler son 24 yılın en düşük büyüme oranını beklerken kredilerde makul bir genişlemenin sürdürüleceğini söyledi. Geçen yıl Haziran ayında, bankaların söz konusu çeyrek sonunda mevzuat gerekliliklerini karşılamaları için gereken nakit talebi bankalar arası borçlanma maliyetlerini rekor seviyeye çekmişti.

Masterlink Securities Corp.'tan Rainy Yuan, "Ekonomiyi canlandırmak için, Çin'in kredi tedariği yapısını elden geçirmesi gerekiyor. Özellikle de büyük kamu iktisadi kuruluşlarının talepleri azalıp, küçük ölçekli özel firmaların fonlara erişimi oldukça sınırlıyken" yorumunda bulundu. Yuan ayrıca, CBRC'nin bazı bankalar arası mevduatları, kredilerin mevduatlara oranı içinde saymaya başlayarak bankalara kredi genişlemesi konusunda destek sağlayıp, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde büyümeyi canlandırabileceğini düşünüyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Eylül 2014 Pazartesi, 21:22 Misafir çin i sadece bankerler seviyor herhalde ,ab ve abd yakında ekonomik savaş açacaklar değilse kendi ekonomileri risk altına girecek. bir de çin tüm dünyanın sanayi üretimini ele geçirse dahi kaç yıl sürdürülebilir büyüme ye devam edebilir?