Advertisement

İkinci sıra Kongre Temsilciler Meclisi üyesi Steny Hoyer, Kongre'deki Demokratların, Cumhuriyetçilerin sera gazı emisyonlarını düşürmek için Obama yönetimi tarafından konulan kuralları tersine çevirme çabalarının önüne geçebilecek güçte olduğunu söyledi.

Maryland Milletvekili Hoyer, “Partimizin ezici çoğunluğunun desteği sayesinde Senato, yasanın yürürlükten kaldırılması yönünde bir karar almayacak. Zaten başkan da buna imza atmaz ve biz de bu durumu destekleriz” ifadelerini kullandı. Demokratlar, Senato'da 55'e 45 çoğunlukta bulunuyor.

ABD Çevre Koruma Kurumu’nun (EPA) 2 Haziran’da verdiği teklifte enerji santrallerinin ürettiği karbon emisyonlarının 2005 seviyelerinden yüzde 30 ortalamasına düşürülmesini amaçlıyor. Karbon emisyonunun bu yöntemle azaltılması, otomobil ve kamyonların ürettiği karbon kirliliğinin üçte ikisini ortadan kaldırmaya eşdeğer.

Kongre'deki Cumhuriyetçiler, planın istihdamı düşüreceğini ve elektrik fiyatlarını yükselteceğini söyleyerek plana karşı çıkıyorlar. Enerji üreten eyaletlerden bir kısım Demokrat ise teklif ile ilgili endişelerini belirterek yapılacak değişiklikleri görmek istediklerini söylüyorlar.

Cumhuriyetçi liderler ise yasamayı emisyon yasasını reddetmesi yönünde zorlama ve EPA’nın yasayı gerçekleştirmek için para harcamasını engelleme seçeneklerini gözden geçiyorlar.

Meclis, Ağustos 2013’te, kongrenin emisyon kuralları dahil yasaları veto edebilmesini oyladı. Demokratlar, Cumhuriyetçilerle birlikte hareket edecek temsilci sayısını 6'da tutabilirlerse yasayı geçirebiliyorlar.