Advertisement

Cumhuriyetçiler'in iki numaralı ismi Eric Cantor'ın, bir sonraki Temsilciler Meclisi sözcüsü olması bekleniyordu. Virginia'nın 7. bölgesindeki seçimi kazanan David Brat'in bu galibiyeti Çay Partisi'ni yeniden gündeme getirdi.

Bu sürpriz galibiyetin ardından, ABD gündemindeki göç reformunun yakın zamanda Cumhuriyetçi'lerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'ne gelme olasılığının ortadan kalktığı yorumları yapılıyor. Öte yandan uzmanlar, Çay Partisi'nin yeniden yükselişinin, 2016 Başkanlık seçimlerinde aday olacağı konuşulan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın şansını yükselttiği yönünde görüş bildiriyor.

Az harcayan kazandı

Cantor ve Brat'in seçim kampanyaları boyunca yaptıkları harcamalar ise ABD'de tartışma konusu oldu. Favori Cantor'ın 1 milyon dolardan fazla harcama yapması farklı yorumlara sebep olurken, Brat yalnızca 200.000 dolar harcayarak seçimi kazanmayı başardı.

Konuya ilişkin ilginç bir gelişme ise OpenSecrets adlı internet sitesinin Cantor'ın harcama listesini yayınlamasıyla gerçekleşti. Listeye göre Eric Cantor yalnızca biftek için, neredeyse Brat'in toplam harcamaları kadar olan 168.000 dolar harcamıştı.