Advertisement

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, "Nancing Katliamı ve Japon ordusu mensuplarının kadınlara yönelik cebri müdahaleleri anlatan tarihi kayıtların UNESCO Dünya Belleği listesine girmesi için başvuru yapılacağı" kaydedildi.

Nancing kurbanları için yapılan anıt ve salondan sorumlu yetkili Cu Cıngşan da söz konusu kayıtların katliam sırasında kaydedilen ve ilk elden malzemeler olduğunu söyledi.

Cu, konuyla ilgili hazırlık çalışmalarının 2009'da başladığını belirterek başvuru sürecinin geçen martta başladığını, Devlet Arşiv İdaresi'nin UNESCO'nun "Memory of the World" sekreteryasına dokümanları teslim ettiğini söyledi.

"Kayıtların dürüst bir şekilde zulümleri gösterdiğini" söyleyen Cu, kayıtların içinde, günlükler, fotoğraflar, itiraflar ve çeşitli görsel kayıtların olduğunu kaydetti.

Çin'in doğusundaki Nancing kentinde 13 Aralık 1937'de 40 gün boyunca, uluslararası rakamlara göre 200 bin, Çin rakamlarına göre ise 300 binden fazla kişinin Japon birlikleri tarafından öldürüldüğü belirtiliyor.

Çin, son olarak 3 Eylül'ü "Japonya'ya karşı zafer günü" ve 13 Aralık'ı ise "katliam kurbanları için ulusal anma günü" ilan etmişti.