Advertisement

Bölgedeki Filipinli balıkçıların aktardığına göre inşaat malzemesi taşıyan Çin gemilerinin tartışmalı Spratly Adaları yakınlarında görüldüğü belirtiliyor. Çin'in Dubai tarzı yeni adalar inşa ederek iddia ettiği hakimiyeti pekiştireceği ve bu mevkiyi askeri ve ticari açıdan kullanacağı iddia ediliyor.

Çin'in, dünyanın en yoğun nakliye rotalarından olan sularda yapmaya çalıştıkları hakimiyet iddia eden diğer ülkeleri rahatsız ediyor. Bu ülkelerin başında Vietnam ve Filipinler geliyor. ABD'nin hesaplamalarına göre, tarihte birçok kez ihtilaflarıyla gündeme gelen bölgede ciddi petrol ve doğalgaz kaynakları yer alıyor.

Çin Dışişleri sözcüsü Hong Lei, Çin'in konuya yaklaşımını özetlerken “Bölgede yaptığımız her şey egemenlik haklarımız çerçevesindedir. Konun Filipinler ile hiç ilgisi yok.” dedi. Filipinler Cumhurbaşkanı'ndan da, bölgedeki hareketlilikten rahatsız olduklarına ilişkin açıklamalar geldi.

Uzmanlar, güney sularında adalara sahip olmanın Çin'e Japonya ile ihtilaf yaşadığı alanlarda da askeri avantaj sağlayacağı görüşünde. Çin'in adaların inşasını gözlemek bahanesiyle savaş uçaklarını şimdiden kullanarak, Güney Çin Denizi'nde hava hakimiyetini de sağlamaya çalıştığı gelen haberler arasında.