Advertisement

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Japonya Merkez Bankası (BOJ) yetkilileri, enflasyon hedeflerine ulaştıktan sonra dahi, uzun vadeli tahvil getirilerindeki artışı önlemek için BOJ'da büyük bilançoyu sürdürmeyi değerlendiriyorlar.

Aynı kaynaklar, bu strateji doğrultusunda BOJ'nin uzun vadeli devlet borcunu satın almak için, portföyündeki tahvillerden nakit kullanabileceğini bildirdi. Başkan Haruhiko Kuroda ve yetkililer henüz enflasyon hedefine ulaşamazken, tüketici fiyatları yüzde 2'lik ivmeyle artana kadar varlık alımı yapacaklarını taahhüt  ediyorlar.

Japonya'da ekonominin yarısını kapsayan, geniş bilançolar, dünya çapında daha önce rastlanmamış teşvik politikalarının sonucunda uzun vadede de daha sık görülmeye başlanabilir. BOJ'deki varlık alımı stratejisini sonlandırmaya dair görüşmeler Fed'deki hazırlıklarla da benzerlik gösteriyor.

Eski merkez bankası yetkilisi ekonomist Hiromichi Shirakawa konuya ilişkin “BOJ bilançosunun eski haline dönmesine gerek yok. Getirilerdeki ani bir artışı önlemek adına bilançoyu bir süre daha geniş tutmak akıllıca olabilir.” yorumlarında bulundu.