Advertisement

Çin'in baş denetçisi yerel hükümetlerin borç büyümesinin yavaşladığını belirtti. Borçlanmanın azalmasına neden olarak da kredi alımlarına getirilen daha sıkı incelemeler ve ekonomik yavaşlama gösteriliyor.

Çin Ulusal Denetleme Ofisi başkanı Liu Jiayi'nin Çin Ulusal Halk Kongresi'ne yaptığı sunumda açıkladığı rakamlar; 9 bölge ve 9 şehrin borçlarının 2013 Haziran'ının sonundan 7 Mart'a kadarki dönemde yüzde 3.79 arttığını ortaya koydu. Bu artış 2013'ün ilk çeyreğine oranla yüzde 7 gerçekleşti.

Borçlanma büyümesinin daha yavaş olması, 2010 sonundan 2013 Haziran'ına kadar yüzde 67 artarak 17.9 trilyon yuana(2.9 trilyon dolar) ulaşan yerel borçlanmadan doğan mali riskleri ortadan kaldırabilir. Çin hükümeti bu yılki GSYH kazanç hedefi olan yüzde 7.5'i  korumaya çalışıyor. Hükümet bunu yaparken, Japonya'daki kayıp 10 yıla neden olan kredi patlamasının bir benzerine açmamanın peşinde.

Hong Kong'taki Australia&New Zealand Banking Group'un baş Çin ekonomisti Liu Li-Gang durumu şöyle özetledi: “GSYH'deki payına bakıldığında yerel hükümet borçlanması halen yüksek sayılır. Yerel yönetimler borçlanmalarını azaltmak için devlete ait şirketlerdeki hisselerini satmalılar.”