Advertisement

10 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından bir ABD mahkemesinde Arjantin devletini borçlarını ödemeye mahkum eden davacılar, hakimlerden Arjantin'in pazarlık için daha fazla zaman talebini reddetmelerini istedi.

AP'nin haberine göre davacılar öncelikle Arjantin'in 30 Haziran'a kadar kararın gereğini yerine getirerek borçlarını ödemek konusunda ciddi olduğunu göstermesi gerektiğini söyledi. Arjantin'in borcu faizle birlikte 1.65 milyar dolara yükselecek.

Davacı NML Capital Ltd.'nin avukatları ve diğer tahvil sahipleri Manhattan'daki ABD Bölge hakimi Thomas Griesa'ya, Arjantin'in verilecek süreyi yalnızca mahkemenin kararlarından kaçmak için kullanacağını söyledi. Şikayetçilerin hakime verdikleri dilekçede “Arjantin'in 10 yılın ardından ilk defa uzlaşma sinyalleri vermesinin kararın infazına az bir süre kala gelmesi manidar.” denildi.

Arjantin Ekonomi Bakanı Axel Kicillof Pazartesi günü mahkemeden ek süre talep ederken “Devlet, mahkemenin Arjantin'in alacaklılarının hepsi için eşit muamele taahüdünde bulunması halinde görüşmelere hazır.” dedi.