Advertisement

(15:40'ta güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Orta Doğu ve Ukrayna’daki şiddetin tırmanması ve Çin’de yeni hisse satışlarının yeniden başlamasının kaynakların yönünü değiştireceği söylentileri ile değer kaydediyor. Endonezya rupiahı ise 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Rusya Micex Endeksi, 8 ayın en yüksek seviyesinden gerilerken, ruble Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanacağı endişesiyle ve ayrılıkçıların Ukrayna’da ateşkesi ihlal etmesinin ardından zayıfladı. Hong Kong’da işlem gören Çin hisseleri 4 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Akbank TAS, uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch Rating’in bankanın kredi notunu indirmesinin ardından, düşüşü 2. güne taşıdı. Dubai hisseleri, 3 günlük düşüşün ardından yükseliş göstermesiyle göstergeyi ayı piyasasına yöneltti. Endonezya rupiahı ise yüzde 0.8 geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.5 düşüş ile Londra saati ile 12:25’te 1,043.03 puanda seyrediyor. Wall Street Journal’ın Suriye savaş uçaklarının Irak’ta en az 50 kişiyi öldürdüğü haberinin ardından ABD yetkilileri, İŞID militanlarının Irak’ta ele geçirdikleri şeridi kontrol etmeye devam ettiği açıklamasında bulundu. Çin’in 4 aydan bu yana ilk halka arzı yarın işlem görmeye başlıyor.

Londra’da bulunan Espirito Santo Investment Bank küresel gelişen piyasalar eş başkanı Nick Paulson-Ellis konu ile ilgili, “Piyasaya olan güven tekrar jeopolitik faktörlerden etkileniyor. İnsanlar Irak’taki durumdan dolayı endişeleniyor ve Birleşik Arap Emirlikleri ise büyük bir yükselişin ardından son haftalarda zayıf göründü” yorumunda bulundu.

Gelişen piyasaların gösterge endeksindeki 10 sanayi grubundan 9’u, enerji göstergesinin yüzde 0.8 ile kapanış bazında 30 Mayıs’tan bu yana en büyük düşüşü yaşamasıyla, geriledi.

(15:40'ta güncellendi)