Advertisement

Rusya'nın Kırım'ı ilhakı sonrası ABD'nin Rusya'yı vazgeçirmek için başvurduğu ekonomik yaptırımların sınırlı etkisi olması bekleniyor. Bunun nedeni ise ABD'nin yaptırımları uygularken Amerikan şirketlerinin çıkarlarını gözetmesi olarak özetlenebilir. Örneğin Delaware eyaletindeki küçük çaplı televizyon şirketi CTC Media'yı yakından incelediğimizde, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in yakın çevresine kadar uzanan bir ağ karşımıza çıkıyor. Bu da Rus ve Amerikan şirketlerini birbirinden ayırmayı ve yaptırımları etkili hale getirmeyi zorlaştırıyor.

Amerikan şirketlerine gelebilecek zararın asgariye indirgendiği yaptırımların bu yönü Rus şirketlerine bir takım açık kapılar bırakıyor. ABD'li şirketler de bu açıkları kullanarak, kara listeye alınan şirketlere veya bireylere fon aktarabiliyor. CTC örneğini incelediğimizde şirketin Rus menşeli Video International'a onlarca milyon dolar ödeme yaptığını görüyoruz. Video International'ın hisselerinin bir kısmı da, Mart ayında yaptırım uygulanan OAO Bank Rossiya'ya ait. Dahası, bankanın en büyük hissedarı Yuri Kovalchuk yaptırımlarda Putin'in 'kişisel bankacısı'  olarak tanımlanıyor.

Eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Freedom House başkanı David Kramer yaptırımların etkili olması için yapılması gerekenleri şöyle anlattı: “Birisi yaptırım listesindeyse Amerikan şirketleri onlarla iş yapmamalı. Bunun istisnası olamaz. İş yapmaları yasalara aykırı olmasa da, yaptırımların doğasına aykırı.”

ABD, Rusya'nın Kırım'ı topraklarına katması ve Ukrayna'daki ayrılıkçı militanları desteklediği iddiaları üzerine, 5 aşamalı yaptırım paketi uygulamıştı. ABD Hazine Bakanı Jack Lew 19 Haziran'da Berlin'de, Ukrayna'da gerginliğin artması halinde yaptırımların arkasının gelebileceğini söylemişti.