Advertisement

(20:45’te güncellendi)

ABD hisseleri, ülke ekonomisinin birinci çeyrekteki daralmadan toparlandığı yönündeki söylentiler ve Monsanto Co.'nun 10 milyar dolarlık hisse geri alım planı açıklaması ile, 3 günden bu yana ilk kez yükseliyor.

Dünyanın en büyük tohum şirketi Monsanto, yüzde 5.1 değer kazandı. CBS Corp., ABD Üst Derece Mahkemesi’nin Aereo Inc.’in yayıncı haklarını ihlal ettiğine karar vermesiyle yüzde 4.3 ilerledi. Valero Energy Corp. ve Marathon Petroleum Corp gibi petrol rafineri şirketleri, ABD Ticaret Bakanlığı’nın petrol ihracatı kapısını aralamasının ardından düşüş gösterdi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek New York saati ile 12:40’ta 1,954.46 puan oldu. Endeks, Haziran'da yüzde 1.6 yukarıda ve üst üste beşinci aylık kazanca ilerliyor. Dow Jones Endeksi ise 27.50 puan veya yüzde 0.2 artışla 16,845.63 puanda.. Russel 2000 Endeksi ise yüzde 0.1 yukarıda seyrediyor.

Boston’da bulunan Pioneer Investments yatırım stratejistlerinden Sam Wardwell, “Piyasa yükseliyor. Uzun vadede düşünürseniz, Fed’den gelecek bir sıkılaştırma ufukta görünmüyor, kurumsal görünüm iyi durumda ve kar paylarına bakacak olursanız hisseler değerleme bakış açısına göre çekici görünüyor” yorumunda bulundu.

ABD ekonomisi 2014 yılı birinci çeyreğinde yüzde 2.9 daralırken, bu rakamlar beklentilerden fazla gerileme gösterdi ve 2009 birinci çeyreğinden bu yana en kötü performans olarak kaydedildi. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko, Rusya yanlısı ayrılıkçıların bir hükümet helikopterini vurması sonrasında Rusya, Almanya ve Fransa'yı acil olarak toplanmaya çağırdı. ABD'den askeri yetkililerin açıklamalarına göre, IŞİD Irak'ta elinde bulundurduğu bölgeleri birleştirerek, ülkenin bütünlüğünü tehdit ediyor.

Büyüme kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1976 yılından bu yana, rakamlar ikinci okumadan en yüksek oranda revize edildi. Geçtiğimiz ay ABD ekonomisinin yüzde 1 oranında daraldığı hesaplanmıştı.

Tüketicilerin mağazalara ve otomobil satış bayilerine geri dönmesi, şirketlerin daha fazla araç-gereç siparişi yapması ve imalat sanayinin toparlanması, yılın başında yaşanan bu düşüşün geçici olduğuna işaret ediyor. İstihdam artışı da hesaba katılınca, bu tür veriler Fed'in ekonominin gelişim gösterdiği görüşünü pekiştiriyor ve parasal genişlemeyi daha az gerekli kılıyor.

(20:45’te güncellendi)