Advertisement

ABD Ticaret Bakanlığı, küçük ölçekli bir işlemden geçen petrolün sevkiyatına onay vererek daha fazla ABD petrolü ihracatı için kapıyı araladı. Denizaşırı yapılan çoğu petrol sevkiyatını 40 yıldır engelleyen yasanın etkisi ise ham petrolün az oranda işlenmesiyle hafifletiliyor.

Bakanlık, yurtdışındaki tüketicilere sevki yapılabilecek nitelikteki rafine edilmiş ürünün geleneksel tanımını genişletti. Bu sayede, ABD’de üretilen daha fazla petrol küçük ölçekli bir işlemden geçtikten sonra ihracata uygun hale gelecek.

Pioneer Natural Resources Co.’nun,  “stabilizasyon” adı verilen bir işlemden geçerek daha az uçucu hale gelen bir çeşit ultra hafif petrolün nakliyatını yapmak için onay talep etmesinin ardından ABD Ticaret Bakanlığı kararını açıkladı. Minimal seviyede bir işlemden geçerek ultra hafif hale gelen petrol “yoğuşuk” olarak da biliniyor ve sondaj sırasında bol miktarda killi şistten elde ediliyor.

Londra’da bulunan BNP Paribas emtia piyasaları stratejisi müdürü Harry Tchilingirian, “40 yıldır kapalı olan kapıda sonunda bir çatlak oluştu. Yoğuşuk petrol ihracatı için onaylar daha fazla şirket için genişletilirse bundan ABD petrol üreticileri ve özellikle Singapur ve Güney Kore olmak üzere Asya’daki petrol işlemcisi şirketler karlı çıkar” yorumunda bulundu.