Advertisement

(14:10'da güncellendi)

Irak’ın kuzey bölgesinde yoğunlaşan IŞİD militanları ile, ülkenin güney bölgesinden yapılan petrol ihracatının artacağı açıklamasının ardından, Brent petrolü 1 haftanın en düşük kapanışına yakın seviyeden işlem görüyor. Batı Teksas türü ham petrol (WTI), ABD ekonomisinin güçlendiğini göstermesi beklenen veriler öncesinde, 3 günün en yükseğine yakın seviyeden işlem görüyor.

Petrol vadelileri Londra ve New York’ta yatay seyrediyor. Irak Petrol Bakanı Abdul Karem al-Luaibi dün yaptığı açıklamada, Irak petrol ihracatının gelecek ay yükseliş göstereceğini söylerken Irak petrol üretiminin büyük bölümünün gerçekleştiği güney bölgesinin ülkedeki gerginlikten etkilenmediğini ifade etti. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de işsizlik başvurularının, bugün açıklanacak veri öncesinde geçtiğimiz hafta azaldığının görülmesi beklenirken, yine bugün açıklanacak olan kişisel harcamalar verisine yönelik Bloomberg anketine göre ise, harcamaların artış gösterdiği öngörülüyor.

Münih’te bulunan Bayerische Landesbank petrol traderı Gerrit Zambo, “Petrol üretimi yapılan ana alanlar etkilenmedi ve aşırı yükselen fiyatlarda düzeltme görmemiz bu yüzden normal. Ancak artan şiddet olayları tabii ki petrol üretimini tehdit ediyor. Irak’ın petrol üretiminin düşmesi potansiyeli hala bulunuyor” dedi.

Ağustos vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 12 sent düşüşle Londra saati ile 09:54’te 113.88 dolar oldu. Brent petrolü varil fiyatı dün 114 dolar ile 17 Haziran’dan bu yana en düşük kapanış fiyatını görmüş oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 7.38 dolar olurken, dün 7.50 dolar seviyesindeydi.

Ağustos vadeli WTI petrolün varil fiyatı, Nymex elektronik işlemlerde, 4 sent düşerek 106.46 dolar oldu. Kontrat dünü 106.50 dolar ile 20 Haziran'dan bu yana en yüksekte tamamladı. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 27 altında seyretti. Fiyatlar bu yıl yüzde 8.2 yükseldi.

(14:10'da güncellendi)