Advertisement

Asya hisseleri, ABD ekonomisinin geçtiğimiz çeyrekteki beklenenin üzerindeki daralmasından toparlandığına yönelik iyimserlik ile yükselirken, bölgesel gösterge endeks bu haftanın en dik yükselişini kaydediyor.

China Gas Holding Ltd., satışları 2020 yılına kadar üç kat artırmayı planladığını açıklamasının ardından Hong Kong'da yüzde 4 yükseldi. Japon e-ticaret sitesi Rakuten Inc., düşük ücretle hizmet sunan havayolu yatırımı için AirAsia Bhd. ile görüşmeler yürütmesiyle yüzde 2.9 yükseldi. Luk Fook Holdings International Ltd., mücevherat karının artmasıyla yüzde 4.3 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 yükselerek Hong Kong saati ile 14:31'de 145.26 puan olurken, 10 sektör grubunun tamamı yükseldi. ABD hisseleri dün, ekonominin çeyrek dönemlik bazda beş yılın en büyük daralmasını kaydetmesi sonrasında yatırımcıların ekonomik toparlanma sinyallerini takip etmesi ile, son üç günde ilk defa yükseldi. Ekonomistlerin bugün açıklanacak veri öncesinde beklentisi, ABD'de işsizlik başvurularının geçtiğimiz hafta azaldığı yönünde.

Nomura Holdings Inc. hisse piyasası stratejisti Masaaki Yamaguchi, "ABD hisseleri revize gayrısafi yurtiçi hasıla rakamlarına olumsuz bir tepki vermedi, bu da piyasalar için iyiye işaret. Asya hisseleri dünkü düzeltmenin ardından bugün iyi yönde" dedi.

Japonya'da Topix endeksi yüzde 0.2 yükselirken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0.7 ilerleme kaydetti. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.2 tırmanırken, Yeni Zelanda'da NZX 50 ise yüzde 0.5 artış gösterdi.

Hong Kong'ta Hang Seng Endeksi yüzde 0.9, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1, Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.6 yükseldiler.