Advertisement

İngiltere Merkez Bankası'nın başına geçtiğimiz yıl 'işinde en iyisi' sloganları ile getirilen Mark Carney, kamuoyunun tepkisi ile karşı karşıya. Buna sebep olarak da BOE başkanının para politikasını iyi anlatamaması gösteriliyor.

Carney, BOE'nin 2007'den bu yana ilk faiz artırımının zamanlaması ile ilgili bu ay yatırımcıları iki defa ters köşeye yatırdı. Bu da Carney'nin kesin olarak niteleyerek Ağustos'ta açıkladığı ileriye dönük stratejisinin hemen ardından geldi. Carney'nin bir başka sürprizi de, BOE'nin başına gelmeyi düşünmediğini söylemesinden 3 ay sonra teklifi kabul etmesiyle yaşanmıştı.

İşe başlayalı yaklaşık 1 yıl olan Carney, BOE'nin para teşviğinden çıkışı için hazırlıklara başladı. Ancak ekonomistler Carney'nin artık daha iyi bir iş çıkarmaya başlaması gerektiği kanısında.

Londra'daki Commerzbank AG ekonomisti Peter Dixon Carney ile ilgili şöyle konuştu: ''Carney'nin iletişimi olması gerektiği düzeyde değil. Carney ikinci yılında daha çok yol kat etmeli. Piyasaların önünde iki seçenek var; ya BOE'nin dediklerini daha az dikkate alacaklar, ya da her şeye tepki vermeye başlayacaklar. İkinci seçenek bizi daha fazla volatiliteyle baş başa bırakacak.