Advertisement

(21:10'da güncellendi)

ABD hisseleri, verilerin tüketici harcamalarının Mayıs’ta beklenenin altında arttığını göstermesiyle ve FED St. Louis Başkanı James Bullard’ın faiz oranlarının Mart 2015 yükselebileceğini söylemesinin ardından düşüş gösterdi. Tahviller ise gelişen piyasa hisseleri ile yükselirken, petrol geriledi.

Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri yüzde 0.5 gerileyerek New York saati ile 12:58’de 1,950.67 puan seviyesinde. 10 yıl vadeli tahvil faizi dört baz puan düşüşle, 3 haftanın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 2.52 oldu. Stoxx Europe 600 Endeksi ise erken saatlerdeki yüzde 0.3 oranındaki yükselişi silerek, yüzde 0.1’den az düşüş gösterdi.  MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 yukarıda seyrederken, petrol vadelileri yüzde 1 oranın değer kaybetti ve altın yüzde 0.5 geriledi.

FED St. Louis Başkanı James Bullard, işsizlik oranı düşerken ve enflasyon hızlanırken, Fed’den gelecek ilk faiz artırımının 2015’in ilk çeyreğinde olacağı tahmininde bulundu. Bugün açıklanan verilere göre, ABD'de tüketici harcamaları Mayıs'ta beklentinin altında artarken, işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta azaldı. Dün açıklanan rakamlara göre, ABD ekonomisi birinci çeyrekte son beş yılın en yüksek seviyesinde daralma kaydederken, dayanıklı tüketim malı siparişleri Mayıs ayında beklenmedik şekilde geriledi ve bu veriler ABD'de toparlanmanın parasal genişleme desteğine ihtiyaç duymaya devam ettiğini ortaya koydu.

Schaeffer’s Investment Research Inc. kıdemli hisse analisti Joe Bell, “Piyasayı aşağıya yönlendiren çok sayıda etken var. James Bullard’ın Fed ile ilgili yorumlarını görüyorsunuz, piyasa düşük volatilite ile seyrediyor ve Irak’taki karışıklıktan dolayı jeopolitik görüş açısı belirsizliğini koruyor. İçinde olduğumuz mükemmel fırtına farklı tarafların masadan payını alması için elverişli” dedi.

ABD Ticaret Baknalığı’nın bugün yaptığı açıklamaya göre, ekonominin yüzde 70’ini oluşturan tüketici satın alımları, Nisan’da yatay seyretmesinin ardından yüzde 0.2 oranında yükseliş gösterdi. Bloomberg anketine katılan 76 ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.4 artış görüleceği yönündeydi. Gelirler ise yüzde 0.4 yükselirken, tasarruf oranı 8 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

(21:10'da güncellendi)