Advertisement

(15:05'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, teknoloji şirketlerinin ralli yapması ve ekonomik büyümeyi desteklemek için Fed'in faiz oranlarını uzun bir süre daha düşük tutacağı söylentileri ile 3 haftanın en düşük seviyesinden yükseliyor. Güney Afrika randı değer kaybetti.

Hon Hai Precision Industry Co., şirket başkanının bu yıl en az yüzde 10 kar artışı sağlayacaklarını söylemesi ile dört yılın zirvesine tırmandı. Hong Kong'taki Çin hisseleri göstergesi yüzde 1.5 yükseldi. Filipin hisseleri boğa piyasasına girdi.  Güney Afrika randı dolar karşısında yüzde 0.4 geriledi. Rusya hisseleri ise ABD’nin yeni yaptırımlarla ilgili uyarıda bulunmasıyla, düşüşü 2. güne taşıdı. Mol Nyrt., Citigroup Inc’in şirketteki hisselerinin yüzde 4’ünü satışa çıkarmasıyla  Ekim’den bu yana en dik düşüşü gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 yükselerek Londra saati ile 12:06'da 1,047.45 puan oldu. Endeks bu çeyrekte yüzde 5.3 tırmandı ve Eylül 2012'de sona eren çeyrekten bu yana en dik artışa ilerliyor. Dün açıklanan rakamlara göre, ABD ekonomisi birinci çeyrekte son beş yılın en yüksek seviyesinde daralma kaydederken, dayanıklı tüketim malı siparişleri Mayıs ayında beklenmedik şekilde geriledi.

Kopenhag’da bulunan Nordea Bank Denmark A/S ekonomistlerinden Anders Svendsen, “Yükselişlerin temel nedeni, ABD’deki büyüme rakamları revizyonu ve bunun oranlar üzerindeki etkisi, Fed’in faiz oranlarının yükseltme zamanını etkileyecek. Gün içinde Ukrayna ve Irak’tan gelen yeni haberlere reaksiyonlar görsek de bu genel trendleri değiştirecek bir durum değil” dedi.

Gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 4.5 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 4.7 artış gösterirken, 15.1 kat değerleme kaydedildi.

(15:05'te güncellendi)