Advertisement

(19:20'de güncellendi)

ABD hisseleri, Fed St. Louis Başkanı James Bullard faiz oranlarının Mart 2015’te yükselebileceğini söylerken, bugün açıklanan veriye göre tüketici harcamalarının beklentinin altında artması ile, 4 gün içinde 3. kez geriliyor

Bed Bath & Beyond Inc.'in beklentinin altında kar tahmini yapması ile yüzde 9 geriledi. Philip Morris, gelir tahminini düşürmesinin ardından yüzde 2.7 değer kaybına uğradı.Nabors Industries Ltd. ise yüzde 6.2 ilerledi. Alcoa Inc. ise uçak parçaları üreten bir şirketi satın almaya karar vermesi ile ralli yaptı.

Standard & Poor's 500 Endeksi 8.73 puan veya yüzde 0.5 gerileyerek New York saati ile 11:16'da 1,950.8 puan oldu. Dow Jones Endeksi ise 75.83 puan ya da yüzde 0.5 düşüşle 16,791.68 puan seviyesinde seyrediyor. Russell 2000 Endeksi, yüzde 0.6 oranında geriledi.

Schaeffer’s Investment Research Inc. kıdemli hisse analisti Joe Bell, “Piyasayı aşağıya yönlendiren çok sayıda etken var. James Bullard’ın Fed ile ilgili yorumlarını görüyorsunuz, piyasa düşük volatilite ile seyrediyor ve Irak’taki karışıklıktan dolayı jeopolitik görüş açısı belirsizliğini koruyor. İçinde olduğumuz mükemmel fırtına farklı tarafların masadan payını alması için elverişli” dedi.

Bullard konuşmasında Fed’den gelecek ilk faiz artırımının 2015 yılının ilk çeyreğinde olabileceğini ifade etti ve ABD ekonomisinin gelecek çeyreklerde yüzde 3 oranında büyüme gösterebileceğini söyledi. Ayrıca 2014 sonunda ABD işsizlik oranının yüzde 6’nın altına düşebileceğini ve enflasyonun yüzde 2’ye yakın yükselebileceğini sözlerine ekledi. Bullard, “Piyasalar, Fed’in hedefine ne kadar yakın olduğunu tam olarak değerlendiremeyebilir” dedi.

(19:20'de güncellendi)