Advertisement

ABD'de halka arz için resmi başvuruda bulunan Çin’in e-ticaret devi Alibaba, New York Borsası'nda işlem görecek. Alibaba'nın borsadaki işlem simgesi ise "baba" olacak.

Bu karar, ABD tarihindeki en büyük ilk halka arz (IPO) olabilecek Alibaba'ya ev sahipliği yapmak isteyen Nasdaq'a ağır darbe vurdu. Alibaba dün borsada 'BABA' ismiyle işlem göreceğini açıkladı. NYSE'yi seçimi Alibaba'yı buradaki en büyük 3. teknoloji şirketi yapacak. Analistlerin Nisan tahminlerine göre 168 milyar dolar civarında bir değere sahip olacak Alibaba, Bloomberg'ün derlediği verilere göre NYSE'de yalnızca International Business Machines ve Oracle'ın gerisinde kalacak.

New York'taki Sandler O'Neill&Partners analisti Richard Repetto konuyla ilgili '' IPO'ları kapma mücadelesi bu iki borsa arasında sürüyor. Şu an ivme NYSE'den yana'' yorumunu yaptı.

BABA kısaltması şirketin ismini yansıtmanın yanı sıra, Çince'deki 8 rakamı 'ba'nın da tekrar edilmesini sağlıyor. Çin'liler 8 rakamını şanslı sayıyor çünkü 'ba', refah anlamına gelen 'fa' kelimesini andırıyor.


Halka arzın büyüklüğünün yaklaşık 15 ila 20 milyar dolar arasına olabileceği öngörülüyor.