Advertisement

Japonya'da tüketici fiyatları 1982 yılından bu yana en hızlı tırmanışı gösterdi. Tüketici fiyatlarındaki artışta artırılan satış vergisinini ve yüksek kamu yükünün etkisi mevcut.

Tokyo'daki istatistik bürosunun bildirimine göre yaş meyve - sebzenin de dahil olduğu tüketici fiyatları Mayıs ayında bir yıl öncesine göre yüzde 3.4 artış gösterdi. Bloomberg anketine katılan 30 ekonomistin medyan tahmini de bu yöndeydi. Diğer bir veriye göreyse hanehalkı harcamaları ise bir yıl öncesine göre yüzde 8 düşüş kaydetti. Bu veri ise herhangi bir öngörüden çok daha fazlasına işaret ediyor.

BOJ başkanı Kuroda bu hafta yaptığı açıklamada fiyat artışının önümüzdeki aylarda yavaşladıktan sonra BOJ'un hedefi olan yüzde 2'ye doğru tekrar hızlanacağını söyledi. Kuroda'ya göre BOJ'un bu hedefi Nisan ayındaki vergi artırımının etkisini de ortadan kaldıracak. Başbakan Shinzo Abe'nin hedefi enflasyonla mücadele adına şirketleri rekor düzeyde nakit stoğuna başvurarak maaşları artırmak olacak.

Tokyo'daki Royal Bank of Scotland'ın baş Japonya ekonomisti Junko Nishioka konuya ilişkin ''Fiyat hareketleri BOJ'nin hedefine uygun gerçekleşiyor. Bu yıl veya önümüzdeki yıl herhangi bir ek genişleme beklemiyoruz'' yorumlarında bulundu. Enflasyon yüzde 3.7 olarak gerçekleşirken,  enerji dışındaki gösterge de yüzde 2.2 idi. Fiyatlardaki artış ise şöyleydi; elektrikte bu yıl yüzde 11.4', akaryakıtta yüzde 9.6, deniz ürünlerinde yüzde 14.3. Yenin 2013'te dolar karşısında yüzde 18 değer kaybetmesi, ithal enerji ve diğer ürünlerde fiyat artışına yol açtı. Yen Tokyo saati ile sabah 11:43'te yüzde 0.2'lik artışla 101.51'e yükseldi.