Advertisement

Asya hisseleri, Fed yetkililerinin faiz oranlarının Mart'ta artırılabileceğini söylemesi sonrasında gerilerken, bölgesel gösterge endeks üst üste yedinci haftalık kazancı azaltıyor ve altı yılın zirvesinden düşüyor.

Güney Kore'nin en büyük elektronik ürün ihracatçısı Samsung Electronics Co., bölgesel endekste en büyük düşüşü yaşayarak yüzde 1.1 geriledi. Oracle Corp. Japonya, işletme karı tahmininin analist beklentilerinin altında olması ile yüüzde 5.8 gerileyerek, teknoloji hisselerindeki düşüşe öncülük etti. Ono Pharmaceutical Co. ise melanoma ilacının onaylanacağı yönündeki bir rapor sonrasında, Tokyo'da yüzde 4.8 artış gösterdi ve sağlık hizmeti şirketlerindeki yükselişe öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 gerileyerek Tokyo saati ile 13:04'te 144.78 puan olurken, endeksteki 10 sektör grubunun dokuzu düşüş yaşadı. Endeks dünü Haziran 2008'den bu yana en yüksek düzeyde tamamlarken, bu hafta yüzde 0.1 yukarıda.

Japonya'da Topix endeksi yüzde 1.4 gerilerken, yen dolar karşısında yüzde 0.4 prim yaptı. Japonya'da enflasyon son 32 yılın en yüksek hızına ulaşırken, bu artışta satış vergilerindeki artırım ve yüksek kamu vergileri etkili oldu. Taze gıda hariç tüketici fiyatları endeksi Mayıs'ta bir önceki yıla göre yüzde 3.4 yükseldi. Bu oran Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ile aynı çizgide gerçekleşti.